Inžinieri navrhli miniatúrne roboty, ktoré prechádzajú medzi kvapalným a pevným stavom. Vedia meniť svoj tvar, sú magnetické a dokážu viesť elektrinu. Tam, kde sú tradičné roboty tvrdé a strnulé, majú mäkké roboty opačný problém; sú ohybné, ale slabé a ťažko sa ovládajú. Ak dáme robotom schopnosť prepínať medzi tekutým a pevným stavom, získajú viac funkcií, vysvetľuje Chengfeng Pan z Čínskej univerzity v Hongkongu.
Tím vytvoril nový materiál vložením magnetických častíc do gália, kovu s nízkym bodom topenia (29,8 °C). Magnetické častice tu majú dve úlohy. Spôsobujú, že materiál reaguje na striedavé magnetické pole, takže pomocou indukcie ho môžete zahriať a spôsobiť fázovú zmenu. Zároveň dodávajú robotom mobilitu a schopnosť pohybovať sa v reakcii na magnetické pole, objasňuje strojný inžinier Carmel Majidi z Carnegie Mellon University.
Pri testoch roboty pomocou magnetického poľa preskakovali priekopy, šplhali sa po stenách, a dokonca sa rozdelili, aby spoločne premiestňovali iné objekty a potom sa opäť spojili. V jednom teste sa robot v tvare človeka skvapalnil, aby vytiekol cez mriežku, po ktorej sa vytiahol a pretvoril späť do pôvodného tvaru. Roboty odstránili objekt z modelu žalúdka a dodali doň lieky. Môžu tiež fungovať ako spájkovacie roboty na opravy bezdrôtových obvodov a ako skrutky na montáž dielov v ťažko prístupných priestoroch.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP