Zaujímate sa o najnovšie poznatky z výskumu vesmíru? S nadšením sledujete úspechy súčasnej kozmonautiky? Radi pozorujete nočnú oblohu? Potom je Klub astronómov ako stvorený pre vás. Ide o voľnočasovú aktivitu organizovanú Prírodovedným múzeom Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave. Stretnutia prebiehajú formou vedecko-populárnych prednášok od odborníkov na rôzne témy z oblasti astronómie a astrofyziky pre širokú verejnosť. Návštevníci môžu byť laici, predchádzajúce poznanie odboru nie je potrebné. Prednášky majú dlhoročnú tradíciu a sme veľmi radi, že sa tešia čoraz väčšej návštevnosti. V prípade zaujímavých astronomických úkazov sa organizujú aj verejné pozorovania nočnej oblohy pomocou astronomických ďalekohľadov, zväčša pred budovou Prírodovedného múzea SNM. Takéto pozorovania sa vždy ohlasujú vopred.
Za obdobie pôsobenia Klubu astronómov sme mali možnosť vypočuť si prednášky od viacerých významných slovenských, ale aj českých astronómov a astrofyzikov. Viackrát sme však privítali aj kolegov z iných oblastí fyziky, akými sú napríklad jadrová fyzika, teoretická fyzika alebo meteorológia. V súčasnosti sa prednášky tiež nahrávajú a zverejňujú na YouTube kanáli Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (FMFI UK) – MatFyz je In: klubastronomov.matfyzjein.sk.
Stretnutia sa organizujú s frekvenciou raz za dva týždne vždy vo štvrtok v priestoroch Objavovne, ktorá sa nachádza na 3. poschodí Prírodovedného múzea SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave. Začiatok je o 17.30 h a vstup na podujatia je voľný. Termíny stretnutí sú plánované počas školského roku, najbližšie budú 4. a 18. mája a 8. a 22. júna 2023. Vo štvrtok 4. mája prijala pozvanie Mgr. Adriana Pisarčíková, ktorá bude rozprávať o spektroskopickom pozorovaní meteorov a meteoritov. Dňa 18. mája zasa RNDr. Štefan Gajdoš, PhD., predstaví novinky v oblasti výskumu komét. Obaja vedci pôsobia na FMFI UK v Bratislave.
Bližšie informácie nájdete na stránkach Prírodovedného múzea SNM.
Mgr. Patrik Čechvala