Suché rastliny paradajok a tabaku vydávajú zreteľné ultrazvukové kliknutia alebo praskania (angl. clicking noises). Tieto zvuky sa ozvali aj vtedy, keď vedci rastlinám odstrihli stonky. Evolučná biologička Lilach Hadanyová s kolegami z Telavivskej univerzity postavili ultrazvukové mikrofóny vedľa živých rastlín. Tím chcel zistiť, či rastliny dokážu vytvárať zvuky, ktoré sa šíria vzduchom. Predchádzajúce práce totiž naznačovali, že rastliny produkujú vibrácie a ultrazvuky, pri experimentoch však používali senzory pripojené priamo k rastline.
Hadanyovej tím detegoval čkanie vychádzajúce z rastlín v laboratóriu. Smädné rastliny paradajok vydávali približne 35 ultrazvukových kliknutí za hodinu. Pri rezaní stonky boli o niečo menej hlučné a rastliny tabaku praskali ešte menej. Rastliny, ktoré neboli vystavené vodnému stresu alebo neboli rezané, boli väčšinou tiché. Zvuky boli približne také hlasné ako bežný rozhovor, ale príliš vysoké na to, aby ich ľudia počuli (hoci psy by ich svojimi ušami mohli zachytiť).
Každý druh rastliny mal svoj rozpoznateľný hlas. Algoritmus strojového učenia dokázal rozlíšiť kliknutia rastlín paradajok a tabaku a rozoznať aj smädné a zavlažované rastliny.
Vedci nevedia presne, čo spôsobuje zvuky; môže ísť jednoducho o bublinky, ktoré sa tvoria a praskajú v tkanivách rastlín prenášajúcich vodu. V súčasnosti skúmajú, či tieto zvuky vnímajú aj iné rastliny alebo hmyz, napríklad nočné motýle. Je možné, že práve tie, ako aj myši a iné cicavce, by mohli zachytiť zvuky až na vzdialenosť piatich metrov.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP