Dlhodobým cieľom programu Artemis je vybudovanie trvalej základne na Mesiaci aj vývoj bezpilotných robotických prieskumných sond.
Od poslednej krátkodobej návštevy človeka na Mesiaci, našom najbližšom vesmírnom susedovi, uplynulo minulý rok pol storočia. Išlo o misiu Apollo 17, ktorá trvala od 7. do 19. decembra 1972 a jej veliteľom bol astronaut československého pôvodu Eugene Andrew Cernan (1934 – 2017), doteraz posledný človek, ktorý sa prechádzal po mesačnom povrchu.
Americká vesmírna agentúra NASA rozbieha komplexný program Artemis, v ktorom budú nové pilotované či robotické lety na Mesiac akousi predprípravou budúcich letov na planétu Mars. Do programu sa zapájajú vesmírne agentúry Japonska a Kanady aj európska agentúra ESA. Dlhodobým cieľom je vybudovanie stálej základne na Mesiaci, čo má zásadne prispieť k vytvoreniu predpokladov na uskutočnenie pilotovaných letov k Marsu.
Súbežne s vývojom prostriedkov na realizáciu pilotovaných letov na Mesiac sa vyvíjajú aj bezpilotné robotické sondy určené na podrobnejšie skúmanie rôznych vlastností, parametrov a dejov na povrchu a v jeho podpovrchových vrstvách. Zaujímavosťou je, že niektoré sondy budú vysadené na odvrátenej strane Mesiaca, ktorú zo Zeme nikdy nevidíme. Toto riešenie má svoje výhody aj nevýhody.
Výhodou je to, že sondy na odvrátenej strane Mesiaca sú odtienené od rádiového šumu našej planéty, čo umožňuje vykonávať nízkofrekvenčné astrofyzikálne merania vesmíru s dôrazom na časové obdobie známe ako tmavá éra. Tá sa začala približne 370 000 rokov po veľkom tresku a trvala do sformovania prvých hviezd a galaxií. Nevýhodou je, že v dôsledku chýbajúcej priamej viditeľnosti medzi vysielačom na odvrátenej strane Mesiaca a prijímačom na Zemi sa získané údaje musia posielať cez retranslačný satelit.
Na privrátenej strane Mesiaca sa budú inštalovať nové retroreflektory, ktoré nahradia tie pôvodné, nainštalované ešte astronautmi programu Apollo. Nové reflektory umožnia stanoviť vzdialenosť Mesiaca od Zeme so submilimetrovou presnosťou, pričom získané údaje poslúžia aj na lepšie porozumenie vnútornej štruktúry Mesiaca a na overenie modifikovaných teórií gravitácie a tmavej hmoty. Súkromná spoločnosť Firefly Aerospace má v budúcom roku v rámci misie Blue Ghost (modrý duch) vyslať na povrch Mesiaca tucet vedeckých prístrojov, z ktorých desať sponzoruje agentúra NASA.
RM