Prstence Saturnu zohrievajú jeho atmosféru a spôsobujú, že žiari v ultrafialových vlnových dĺžkach. Vedci zistili ultrafialové žiarenie na severnej pologuli Saturnu, ktoré pochádza z atómov vodíka. Tzv. Lyman alfa žiarenie je zrejme vyvolané vodným ľadom padajúcim do atmosféry z prstencov. Pozorovania Hubblovho vesmírneho teleskopu a sondy Cassini v roku 2017 tesne pred tým, ako sa Cassini ponorila do atmosféry planéty, odhalili Lyman alfa žiarenie na Saturne v pásme od 5 do 35° severnej zemepisnej šírky.
Prstence sú tvorené prevažne vodným ľadom. Keď častice padajú do atmosféry Saturnu, nesú so sebou kinetickú energiu. Túto energiu musia uvoľniť do okolitého plynu a tá zohrieva atmosféru, hovorí astrofyzik Lotfi Ben-Jaffel z Inštitútu astrofyziky v Paríži. Keď sa častice vyparia, uvoľnia ďalšiu energiu, čím sa atmosféra ešte viac zahreje a začne žiariť v UV vlnových dĺžkach. Vedci predpokladajú, že emisie sa objavujú aj na južnej pologuli planéty.
Astronómovia zatiaľ nevedia, či niektorý zo svetov na obežných dráhach iných hviezd má prstence ako Saturn. Podľa L. Ben-Jaffela by mohli lovci planét hľadať ultrafialovú žiaru Lyman alfa žiarenia a potom by ďalšie pozorovania mohli potvrdiť existenciu prstencov.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP