Gravidita môže niektorým netopierom obmedziť ich schopnosť vidieť svet okolo seba. Netopiere druhu večernica južná (Pipistrellus kuhlii) používajú počas gravidity echolokáciu s nižšou frekvenciou. Táto zmena môže drobným tvorom prinášať problémy pri zisťovaní koristi a potenciálnych prekážok. Pozorovania dokazujú, že gravidita môže ovplyvniť spôsob, akým cicavce, ktoré nie sú ľuďmi, vnímajú svoje okolie, tvrdí neuroekológ Yossi Yovel z Telavivskej univerzity v Izraeli.
Nočné netopiere používajú na navigáciu zvuk. Ich volanie sa odráža od všetkého, čo je nablízku, a zvieratá pomocou ozveny rekonštruujú, čo je okolo nich. Čím rýchlejšie vydávajú zvuk, tým lepšie dokážu svoje okolie rozoznať. Rýchle volanie si však vyžaduje hlboké dýchanie, ktorému môže gravidita prekážať. Hoci graviditu nikdy nevyskúšam, viem, že keď veľa zjem, ťažšie sa mi dýcha, hovorí Y. Yovel. Gravidita, ktorá 7-gramovej večernici pridá celý ďalší gram, môže tlačiť na pľúca a sťažovať tak echolokáciu.
Testy podľa Y. Yovela a jeho kolegov ukázali, že gravidné netopiere vydajú pri echolokácii približne o 15 % menej zvukov a ulovia tak menej hmyzu ako ostatné netopiere. Toto zistenie pomáha vysvetliť, prečo niektoré druhy netopierov prenasledujú v gravidite väčšiu a pomalšiu korisť a sústreďujú svoju energiu na ľahšie dostupnú potravu.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP