August sa z viacerých dôvodov radí medzi najkrajšie mesiace v roku. Príjemné letné teploty, ktoré však už väčšinou nedosahujú tropické hodnoty, či stabilné počasie sú to, čo na auguste máme radi.
Ak sa však zaujímame aj o dianie na nočnej oblohe, tak tušíme, čo nás čaká. Augustové astrokalendárium sme venovali tomu najzaujímavejšiemu úkazu v mesiaci.
Slzy svätého Vavrinca
Prvé záznamy meteorického roja Perzeidy pochádzajú z Číny z roku 36 a uvádza sa v nich, že počas jednej noci pozorovali viac ako 100 meteorov. Neskôr, v auguste roku 258 bol popravený sv. Vavrinec, ktorý neuposlúchol rozkaz krutého rímskeho cisára Valeriána odovzdať cirkevný majetok vládcovi a rozdal ho chudobným. O niekoľko dní po poprave z nočnej oblohy podľa ľudí padali ligotavé slzy. Odvtedy, už viac než 1 760 rokov, nesú Perzeidy ľudový názov slzy svätého Vavrinca.
Meteorický roj Perzeidy
V súčasnosti, samozrejme, vieme, že z neba nepadajú slzy, ba ani hviezdy. V skutočnosti aj niekoľko nocí po onom nespravodlivom momente v histórii prechádzala Zem na svojej obežnej dráhe okolo Slnka miestom plného prachu a úlomkov, ktoré za sebou zanechala kométa. V tomto prípade ide o materské teleso 109P Swift-Tuttle.
S týmito čiastočkami sa každoročne Zem stretne a na nočnej oblohe to môžeme pozorovať ako sériu jasných zábleskov zvaných meteory. Tie nelietajú smerom na nás, ale my sa pohybujeme smerom k nim. Prienikom do zemskej atmosféry sa zahrejú a vyparia. Väčšina z nich dosahuje malé rozmery, od zrnka piesku po menší kameň. Pri väčších objektoch hovoríme väčšinou o bolidoch, jasných meteoroch, ktoré svojou magnitúdou prežiaria aj jasnú Venušu.
Radiant vyjde nadránom
Každý meteorický roj nesie svoj názov po súhvezdí, kde sa nachádza jeho radiant – miesto, odkiaľ meteory zdanlivo vyletúvajú. Keby sme ich dráhy spojili, všetky by sa stretli v súhvezdí Perzea. Ten vychádza nad obzor v druhej polovici nocí, no meteory stojí za to pozorovať už na začiatku nocí až do ranného súmraku.
V tomto prípade sa oplatí vydať sa do čo najtmavších miest na Slovensku, ako sú Park tmavej oblohy Poloniny, Park tmavej oblohy Veľká Fatra, Nízke Tatry, Muránska planina či Orava. Okrem tisícov hviezd uvidíme aj striebristý pás Mliečnej cesty či galaxiu Andromeda. Na tmavých miestach je možné pozorovať viac meteorov, ktoré by inak v žiare svetelného znečistenia zanikli.
Ideálne podmienky
Podmienky na pozorovanie Perzeíd sa každoročne menia, a to najmä pre mesačnú fázu. V tomto roku nás čakajú ideálne podmienky. Mesiac bude počas maxima iba dva dni pred novom – na oblohe sa objaví až ráno pred svitaním ako tenký kosáčik. Maximum vychádza na noc zo soboty 12. na nedeľu 13. augusta. Za dobrých pozorovacích podmienok by sme za hodinu mohli narátať 50 až 80 meteorov. Perzeidy sa však oplatí pozorovať aj niekoľko nocí pred maximom a po ňom.
Ak si chcete úkaz vyfotiť, je to jednoduché. Stačí nastaviť sekvenčné snímanie, ideálne na fotoaparáte so širokouhlým objektívom, a niekoľko meteorov sa vám určite podarí zachytiť.
Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých