Analýza staroegyptských malieb dosiaľ prebiehala v múzeách a laboratóriách. Výskumníci z univerzity Sorbonna vo Francúzsku a z Univerzity v Liège v Belgicku tentoraz po prvýkrát použili prenosnú technológiu chemického zobrazovania, ktorá umožňuje skúmať maľby priamo na mieste.
Philippe Martinez a jeho kolegovia analyzovali dve maľby v hrobových kaplnkách v tébskej nekropole pri rieke Níl, datované do ramzesovského obdobia. Na prvej maľbe sa im podarilo identifikovať zmeny vykonané v polohe ramena postavy. Ich dôvod je nejasný. Na druhej maľbe analýza odhalila početné úpravy koruny a ďalších kráľovských predmetov zobrazených na portréte faraóna Ramzesa II., ktoré boli pravdepodobne vyvolané zmenami symbolických významov v priebehu času.
Predpokladá sa, že takéto úpravy na maľbách sú skôr zriedkavé, podľa vedcov si však objavy vyžadujú ďalšie skúmanie. Štúdium starovekých malieb in situ pomocou prenosnej technológie chemického zobrazovania umožňuje analyzovať zloženie a vrstvenie farieb, identifikovať zmeny a odhaliť skryté detaily malieb.
Zo stránky Eurekalert! spracovala BP