V hlavnej téme októbrového čísla časopisu Quark Mária Bizubová pozýva na geologickú exkurziu po dekoračných kameňoch centra Bratislavy.
Kameň sprevádza človeka od nepamäti. Z každého historického obdobia existencie človeka je veľa dôkazov dokumentujúcich jeho vzťah ku kameňu. Aj v historických častiach slovenských miest nachádzame mnoho príkladov využitia kameňa človekom.
Už pred 2,5 milióna rokmi začal náš predok v africkej Tanzánii cieľavedome používať neopracovaný kameň na lov zveri a iné životne dôležité potreby. Významné miesto vo využívaní kameňa na stavbu nádherných palácov, koloseí, dláždených ciest a akvaduktov zaujíma najmä grécka a rímska civilizácia.
Dekoračné kamene sú horniny, z ktorých je možné narezať väčšie neporušené platne a dajú sa dobre vyleštiť. Používajú sa predovšetkým na vonkajšie a vnútorné obklady budov. Majú rôzny pôvod, vek, sfarbenie, vonkajšiu textúru aj miesta výskytu. Z magmatických hlbinných hornín sú to najčastejšie žula (granit), granodiorit, diorit a gabro, z výlevných hornín bazalt, andezit a ryolit, z metamorfovaných hornín zasa fylit, rula, migmatit a rôzne variety mramoru. Sedimentárne siliciklastické (úlomkovité) horniny reprezentujú zlepenec, brekcia, pieskovec a ílovitá bridlica, neklastické (chemogénne a organogénne) horniny rozmanité druhy vápenca (travertín, riasový a hľuznatý vápenec).
Obchodné názvy dekoračných kameňov súvisia väčšinou s názvami farieb v taliančine alebo v angličtine (napr. bianco – white – biela, nero – black – čierna, rosso – red – červená, verde – green – zelená). Niektoré vyjadrujú ich vzhľad, napríklad blue pearl (modrá perla). Pri mnohých horninách býva v názve ukryté miesto ťažby (napr. tuhársky mramor).
Dekoračné kamene si mnohí mýlia so stavebnými a ozdobnými kameňmi. Stavebné kamene sa používajú na stavby budov, mostov a iných stavebných objektov alebo ako lomový kameň na hrádze. Vzácne a tvrdé minerály krásneho vzhľadu, ale aj niektoré horniny, z ktorých sa vyrábajú šperky, sú ozdobné (šperkové) kamene.
Mozog v dobrej kondícii
O vplyve zdravého životného štýlu na náš mozog sme sa rozprávali s vedeckým pracovníkom oddelenia endokrinných regulácií a psychofarmakológie Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i., Jánom Grabanom.
Nenásytný predátor
Vzpriameným postojom so skríženými prednými nohami pripomína modliaceho sa človeka. Zvláštny a legendami opradený živočích, ktorý oddávna ľudí fascinuje, sa volá modlivka.
Dotyk s vesmírom
Meteorické roje ako Perzeidy patria k najkrajším úkazom na nočnej oblohe. Ich štúdiom sa zaoberajú aj astronómovia z UK v Bratislave, ktorých kamerový systém AMOS nájdeme aj na Kanárskych ostrovoch.
Umami tuniak, Múzeum života na Marse, Naďalej záhadný Ötzi, Protilátky predkov, Plasty z múch, Svetielkovanie žiab, Dojka medzi faraónmi, Čistenie inteligentnou hrdzou, Európske mestá bez uhlíka, Diagnostika Parkinsonovej choroby, Hviezdny príliv, Mydlo z plastu, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme, aj v októbrovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých úlohách.
Výber článkov v októbrovom čísle časopisu Quark
V službách učiteľov
Medzi rozšírené predsudky k jazykovým modelom, ako je ChatGPT, dozaista patrí aj ten, podľa ktorého využívať ich v škole znamená podvádzať. Vôbec to tak nemusí byť.
Malá veľká kompresia
Internet je plný obrázkov a videí. Milióny používateľov v každom momente scrollujú sociálnymi sieťami a všetky tie údaje sa k nim musia spoľahlivo a rýchlo dostať.
Počuť gravitačné vlny
Hmotné zomierajúce hviezdy by mali vyžarovať gravitačné vlny, ktoré by sme mali byť schopní počuť, vedeckejšie povedané: registrovať pomocou observatória LIGO.
Karloveský klenot
Karloveské rameno, ktoré sa nachádza v západnej časti Bratislavy pozdĺž Devínskej cesty, je jedno z posledných dunajských plnoprietočných ramien na Slovensku, ktoré reaguje na prietok Dunaja.
Kto ďalej, kto vyššie
Pri skokoch do diaľky i do výšky platí, že atlét musí vyraziť do vzduchu čo najväčšou rýchlosťou a keď už je tam, musí hľadieť vydržať tam čo najdlhšie. Povie sa to ľahko.
Balansovanie na hrane
V doprave nikdy nebolo ďaleko od slov k činom. Konštruktéri často príliš verili vo svoju neomylnosť a dokázali o nej presvedčiť aj svoje okolie. Niekedy s tragickými následkami.
Čas pre každého
Hodinové veže začínali ako praktická pomôcka, keď bolo pre bežných ľudí takmer nemožné orientovať sa v čase. Postupne sa z nich stali ikonické stavby, ktoré reprezentujú mestá či regióny.
Bakteriálny boj o železo
Železo ako biogénny stopový prvok je pre ľudí, zvieratá, ale aj mikroorganizmy veľmi dôležitý a v organizme plní viacero dôležitých funkcií.
Leonardov most
Jedinečný Leonardo da Vinci navrhol už koncom 15. storočia jednoduchý samonosný most, ktorý sa dá postaviť z voľných drevených klád bez použitia klincov.
Japonské dobrodružstvo
Vedecká súťaž BARS je pre stredoškolákov, ktorí sa neboja dobrodružstva. Víťazný tím sa dostane na letnú vedeckú výpravu. To sa podarilo gymnazistom z Vrbového a Trenčína.
Kombinácie jednotiek
Hovorí sa, že matematika je veda o číslach. O tom, čo majú spoločné tri roky a tri stromy. No a fyzika je to, čo dostaneme, keď k číslam pridáme jednotky.
Ako zachovať človeka
Konzervácia je spôsob ochrany látok, vecí či objektov proti nevhodnému vplyvu prostredia, podnebia, mikróbov a pôsobeniu iných faktorov. Konzervovanie ľudských pozostatkov a starostlivosť o ne sú veľmi špecifické.
Svedectvo lebky z Turecka
Hoci v Afrike žijú naši biologicky najbližší príbuzní z ríše zvierat – ľudoopy, šimpanzy a gorily, samotná ľudská línia zrejme nevznikla na juhu, ale na východe tohto kontinentu.
A predsa sa popularizuje
Na území Slovenska sa vždy našli ľudia, ktorí boli v dotyku s najnovšími poznatkami komunikovali s významnými vedcami svojich čias. Alebo vedu šírili ako polyhistor David Fröhlich.
Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. októbra 2023, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.