Týždeň vedy a techniky na Slovensku, ktorý sa začal v pondelok, má 20 rokov. Jeho súčasťou je aj Festival vedy a techniky (FVAT) AMAVET 2023, ktorý vo štvrtok 9. novembra otvorí už 26. ročník projektovej súťaže mladých vedátorov z celého Slovenska. Tohtoročný koncentrát umu tvoria mladí nadšenci vedy a techniky, ktorí postúpili z ôsmich krajských kôl na celoslovenské finále do Bratislavy. Sú to predovšetkým stredoškoláci, ale okrem nich postúpili aj niektorí talentovanejší žiaci zo základných škôl. Od 9. do 10. novembra 2023 budú súťažiť o postup na svetové súťaže a prehliadky vedecko-technických projektov. Festival AMAVET sa uskutoční v priestoroch výstaviska Incheba v Bratislave. Podujatie je súčasťou veľtrhu Bibliotéka a výstavy Pedagogika.
Na 165 vedátorských projektoch pracovalo individuálne alebo v dvojčlenných tímoch viac ako 200 žiakov. Tento ohromujúci záujem dokazuje, že zvedavosť a vášeň pre výskum a inovácie sú medzi žiakmi základných a stredných škôl veľmi živé. Do finále postúpili tí najlepší z celého Slovenska – 97 súťažiaci so 73 projektami. Spoločne so sprevádzajúcimi učiteľmi, členmi odbornej hodnotiacej komisie, zástupcami významných spoločností, akademickej obce a organizátormi to bude podujatie veľkého významu, na ktorom sa zúčastní takmer 300 účastníkov.
Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) má už 33 rokov a bohaté skúsenosti v neformálnom vzdelávaní. Preto k umu najšikovnejších žiakov z celého Slovenska prizvala aj úspešné spoločnosti a širokú akademickú obec. Súťažiaci budú mať možnosť vidieť, kam sa až môžu prepracovať, a realizovať svoj talent. Spoločnosti zasa budú mať možnosť monitorovať svojich potenciálnych zamestnancov. Vytvorenie takéhoto koncentrátu umu – budúcich vedcov, technikov a špičkových spoločností a firiem je veľmi potrebné, aby zostal slovenský um na Slovensku.
Kredit celej súťaži dáva aj zloženie odbornej hodnotiacej komisie (OHK). Nielen počtom (27 hodnotiteľov), ale najmä svojou odbornosťou. Dokonca v tomto roku môžeme hovoriť o medzinárodnej OHK, pretože akademické zastúpenie bude nielen zo slovenských univerzít, Slovenskej akadémie vied, ale aj z Masarykovej univerzity v Brne, z Jagelovskej univerzity v Krakówe a zo Švajčiarska.
V predchádzajúcej tlačovej informácii sme už uverejnili, že popri súťaži sa uskutočnia aj prezentácie, workshopy, rozhovory o vede (science talks) a vystúpia aj zaujímaví hostia.
Dozviete sa aktuálne informácie z prvej ruky, Prečo sa (ne)báť umelej inteligencie od profesorky Márie Bielikovej zo špičkového Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií (KInIT).
Festival vedy a umenia STARMUS, ktorého 7. ročník sa bude konať na Slovensku v máji 2024, príde predstaviť generálny riaditeľ ESET-u Richard Marko. Okrem hudobných hviezd, ako sú svetová legenda elektronickej hudby Jean-Michel Jarre a americká punkrocková kapela The Offspring, prídu na Slovensko veľké hviezdy vedy. Zatiaľ sa prihlásilo osem nositeľov Nobelovej ceny.
V podaní Michala Figuru uvidíme Kúzelnú fyziku, Samuel Kováčik sa zamyslí, či sa dá cestovať v čase, Michal Zajaček predstaví najväčší vesmírny ďalekohľad a nebude chýbať ani zastúpenie Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN). Pavol Bartoš bude prezentovať mladým vedcom, ale aj širokej verejnosti, ktorá má možnosť prísť do 200-miestneho auditória, kam až hlboko siaha hľadanie odpovedí na otázku Prečo?
Podujatie na Festivale vedy a techniky AMAVET 2023 sa nezaobíde ani bez podporovateľov. Sú nimi Slovenská elektrizačná prenosová sústava, Nadácia Allianz, Nadácia VSE, Nadácia ESET a Incheba ako hlavní partneri podujatia.
Sme radi, že na slávnostnom otvorení FVAT sa zúčastní osobne aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker, podpredseda SAV Martin Venhart, ale aj ďalší významní hostia. Organizátorov mimoriadne poteší aj účasť zástupcu inštitúcie, ktorej členovia sú rozhodujúcimi zriaďovateľmi základných škôl na Slovensku – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Na FVAT príde osobne aj predseda ZMOS-u Jozef Božík.
Celý program podujatia nájdete tu.
Ján Nemec