Dobrých kníh vychádza veľa, času je však málo. Prinášame vám tipy na dve, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.
Je možné definovať takmer nepredstaviteľne zložité procesy, ktoré tvoria neurónové koreláty myslenia a vedomia? Musíme si predstaviť – ak to dokážeme –, že v našom mozgu zloženom zo sto miliárd neurónov, z ktorých každý má najmenej tisíc synaptických spojení, môže v zlomku sekundy vzniknúť alebo sa vyselektovať zhruba milión neurónových skupín alebo zoskupení, každá s tisícmi alebo desiatkami tisíc neurónov […] Všetky tieto zoskupenia […] navzájom komunikujú, mnohokrát za sekundu vytkajú neustále sa meniace, ale vždy zmysluplné vzory.
Nedokážeme pochopiť hutnosť, mnohorakosť toho všetkého, navrstvené a vzájomne sa ovplyvňujúce vrstvy prúdu vedomia, ktorý sa pri plynutí mysľou neustále mení. Dokonca aj najväčšie umelecké schopnosti – či už vo filme, divadle alebo literárnom rozprávaní – sú len nepatrným náznakom toho, aké je v skutočnosti ľudské vedomie.
Takto o vedomí a jeho plynutí píše výnimočný lekár, profesor neurológie a psychiatrie, ale aj amatérsky oceánológ, nadšený chemik, milovník papradí a, v neposlednom rade, výborný spisovateľ britského pôvodu Oliver Sacks. Vo svojej posmrtne vydanej knihe esejí sa však nezaoberá len fungovaním synáps v mozgu, ale napríklad sa (spolu s Charlesom Darwinom) zaujíma o duševný život červov, sleduje kariéru Sigmunda Freuda (ktorý pred tým, ako sa stal zakladateľom psychoanalýzy, bol mladým, nádejným neurológom a anatómom), dostane sa k botanike, odskočí si k evolúcii, umeniu i medúzam a v záverečnom texte predostrie svoj názor na zabúdanie a nevšímavosť vo vede. Každá z esejí je úplne iná, ale vo všetkých nájdete nezameniteľný Sacksov štýl predchnutý jemnou poetikou, nadšením pre vedecké poznanie a pokorou.
Kníhkupectvo Artforum
Artforum už viac ako 30 rokov prináša čitateľom kvalitné knihy, ktoré tešia oči a myseľ. Naše kníhkupectvá nájdete v Bratislave, Pezinku, Žiline, Banskej Bystrici, Rožňave, Košiciach a Prešove. Krásne knihy môžete nakúpiť aj cez internet na www.artforum.sk.
Paralelné svety
V knihe britsko-amerického popularizátora vedy Eda Yonga sa začítate do slonieho trusu, zaňucháte si svetlo a možno sa zamilujete do pavúkov. Alebo ak nie do pavúkov, tak aspoň do ich sietí. Veď uznajte: Japonský pavúk Oclonoba sybotides mení štruktúru siete, keď je hladný. Pridáva špirálovité dekorácie, ktoré zvyšujú napätie v lúčoch, a tým zlepšuje schopnosť siete prenášať slabšie vibrácie spôsobené menšou korisťou. No tu prichádza naozaj to dôležité […], aj dobre živený pavúk pôjde po menších muškách, ak ho umiestnime na napätú pavučinu postavenú hladným pavúkom. Pavúk vlastne prenechal rozhodovanie o tom, na ktorú korisť zaútočí, na svoju pavučinu. Toto rozhodnutie nezávisí iba od jeho neurónov, hormónov alebo čohokoľvek iného v jeho tele, ale aj od niečoho, čo dokáže vytvoriť a prispôsobiť. Pavúk zožerie všetko, čo si uvedomuje, a sám si nastavuje hranicu svojho vedomia […] spriadaním rozličných druhov sietí. Pavučina teda nie je iba nadstavba pavúčích zmyslov, ale nadstavba jeho kognície. Pavúk veľmi reálne myslí pavučinou. Keď si nalaďuje vlákna, akoby si nalaďoval vlastnú myseľ.
A ak pavúky naozaj nemusíte, v tejto knihe nájdete množstvo iných živočíchov a s každým jedným z nich iný svet, fascinujúcejší a exotickejší ako tie, ktoré podľa sci-fi autorov existujú na iných planétach. Po knihe Obsahuji davy venovanej ľudskému mikrobiómu a jeho vplyvu na náš život sa totiž tentoraz E. Yong zameral na svet zmyslov – a za cieľ si vzal do dôsledkov pochopiť, ako rozdielne zmysly vytvárajú v mysliach ich majiteľov rozdielne reality. Zdôrazňuje však, že hoci si každý žijeme vo vlastnom svete, delíme sa len o jeden priestor. Na to by sme nemali zabúdať a vlastne nielen vo vzťahu k životnému prostrediu, ale i k sebe navzájom.
Pripravila Veronika Sebechlebská, Artforum
Súťažná otázka
Ak nám do 31. decembra 2023 pošlete správnu odpoveď na otázku:
Aká je približná hmotnosť mozgu dospelého človeka?
zaradíme vás do žrebovania o nákupnú poukážku v hodnote 10 eur od vydavateľstva Artforum.
Svoje odpovede posielajte na adresu redakcie: odpovednik@quark.sk alebo Quark, Staré grunty 52, 841 04 Bratislava 4.