Mumifikované výkaly alebo koprolity odhaľujú stravu a životný štýl. Mikrobiologička Jelissa Reynoso-Garcíová z Portorickej univerzity a jej kolegovia analyzovali rastlinnú DNA z koprolitov z archeologických lokalít predkolumbovských kultúr Huecoid a Saladoid, aby zistili, čo tieto národy jedli a pili. Ukázalo sa, že mali rozmanitý a sofistikovaný potravinový systém, v ktorom boli sladké zemiaky, divé a domestikované arašidy, čili papričky, domestikovaný kmeň paradajok, papája a kukurica. Analýzou sa zistil aj tabak, zrejme v dôsledku používania žuvacieho tabaku, inhalovania tabakového prášku alebo tabaku ako prísady do potravín.
Prekvapujúco sa zistila aj prítomnosť bavlny – možno v dôsledku používania mletých semien na výrobu oleja alebo preto, že ženy pri tkaní zvlhčovali vlákna slinami. Vedci nenašli dôkazy o konzumácii manioku (Manihot esculenta), hoci túto rastlinu kronikári často uvádzali ako základnú potravinu v predkolumbovskom Karibiku. DNA tejto rastliny však mohli znehodnotiť techniky strúhania a sušenia, alebo mohlo ísť o sezónnu potravinu.
Vzhľadom na techniky prípravy jedla a skutočnosť, že každá vzorka je len obrazom toho, čo v poslednom čase jedol jeden konkrétny človek, je pravdepodobné, že títo ľudia jedli aj iné rastliny alebo huby, ktoré neboli zaznamenané.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP