Na ostrove Bryher pri juhozápadnom pobreží Anglicka objavili v roku 1999 kostru osoby z neskorej železnej doby, pochovanú približne 100 až 50 rokov pred n. l. spolu s mečom, štítom a bronzovým zrkadlom. Vedci si dlho kládli otázku, či v hrobe bol muž alebo žena. Ani jeden západoeurópsky hrob zo železnej doby totiž neobsahuje meč, ktorý sa nachádza v mužských hroboch, aj zrkadlo, ktoré sa spája so ženskými hrobmi. Teraz sa podarilo pozostatky klasifikovať pomocou proteínu zo zubnej skloviny: išlo o ženu, ktorá zomrela vo veku 20 až 25 rokov.
Biológ Simon Mays z organizácie Historic England a jeho kolegovia predpokladajú, že žena pomáhala odrážať nepriateľské útoky pri nájazdoch. K násiliu medzi komunitami mohlo v Európe v železnej dobe dochádzať často. A čoraz viac dôkazov naznačuje, že bojovníkmi mohli byť aj ženy, nielen muži.
Jedným z možných spôsobov využitia zrkadla bolo odrážanie lúčov slnečného svetla ako spôsob komunikácie s ľuďmi na blízkych ostrovoch a s plavidlami. Ak je to tak, vzhľadom na prítomnosť meča je možné, že žene pomáhalo zrkadlo plánovať nájazdy a obranné akcie. Pozostatky však nenesú žiadne známky násilného konfliktu. Podľa výskumníkov je teda tiež možné, že smútiaci vložili meč a zrkadlo do hrobu ako symboly alebo ako dedičstvo.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP