Podľa vedcov z americkej Texas A&M University môže pravidelná konzumácia alkoholu otcom pred počatím spôsobovať defekty plodu, pričom odbúranie účinkov alkoholu trvá oveľa dlhšie, ako sa predpokladalo. Keď niekto pravidelne konzumuje alkohol a potom prestane, jeho telo prechádza abstinenčným stavom. Zistili sme, že otcove spermie sú negatívne ovplyvnené pitím aj počas abstinenčného procesu, čo znamená, že trvá oveľa dlhšie, kým sa vrátia do normálu, objasňuje fyziológ Michael Golding.
Jedným z hlavných rizík konzumácie alkoholu rodičmi je fetálny alkoholový syndróm plodu, ktorý spôsobuje abnormálne črty tváre, nízku pôrodnú hmotnosť, problémy s pozornosťou a zlú koordináciu. Kým v minulosti lekári skúmali najmä matky, podľa M. Goldinga je v hre aj veľmi silný vplyv otca. Pri pití alkoholu zažíva pečeň oxidačný stres a telo produkuje chemické látky, ktoré prerušujú normálnu činnosť buniek. Abstinencia vyvoláva rovnaký druh oxidačného stresu, čo predlžuje trvanie účinkov alkoholu na organizmus.
V modeloch, ktoré používame, môže aj vypitie troch až štyroch pív po práci niekoľko dní v týždni vyvolať proces abstinencie po tom, keď sa toto správanie ukončí, povedal M. Golding. Keďže spermie sa tvoria 60 dní a abstinenčné príznaky trvajú mesiac, otcovia by sa mali zdržať alkoholu aspoň tri mesiace pred počatím.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP