Vesmírne agentúry, ktoré plánujú dlhšie misie, riešia problém, ako čo najlepšie nakŕmiť ľudskú posádku. Astronauti vo vesmíre spaľujú viac kalórií ako ľudia na Zemi a potrebujú ďalšie živiny, napríklad vápnik, aby zostali zdraví počas dlhodobého pôsobenia mikrogravitácie. Okrem toho si dlhodobé misie budú vyžadovať pestovanie potravín udržateľným spôsobom v rámci vesmírnych lodí alebo kolónií. Volker Hessel a jeho spolupracovníci z Americkej chemickej spoločnosti hľadali optimálne jedlo, ktoré by spĺňalo požiadavky vesmírnych letov a zároveň dobre chutilo.
Výskumníci najprv hodnotili kombinácie čerstvých surovín, ktoré by uspokojili nutričné potreby a zároveň minimalizovali množstvo vody potrebnej na pestovanie. Vyberali zložky, ktoré potrebujú málo hnojív, času a plochy na pestovanie a dajú sa recyklovať. Napokon dospeli k jedlu zloženému zo sóje, maku, jačmeňa, kapusty, arašidov, sladkých zemiakov a slnečnicových semien, ktoré poskytuje najefektívnejšiu rovnováhu maximálneho množstva živín a minimálnych poľnohospodárskych vstupov.
Aby sa tím uistil, že identifikovaná kombinácia je chutná, pripravil ideálne vesmírne jedlo vo forme šalátu pre štyroch ľudí. Jeden z testovaných si ho pochvaľoval a neprekážalo by mu jesť to celý týždeň ako astronaut. Ostatní boli v pochvalách zdržanlivejší.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP