Deň materinského jazyka – prečo na jazykoch záleží?

Dvadsiateho prvého februára si každoročne pripomíname Medzinárodný deň materinského jazyka.

Mnoho z nás berie materinský jazyk ako samozrejmú súčasť svojej národnej identity. V niektorých krajinách však zomierali ľudia protestujúci za rovnoprávnosť svojho jazyka. Takáto bola situácia v Bangladéši v roku 1952, kedy štyria študenti prišli o život pri proteste za rovnoprávnosť svojho jazyka – bengálčiny, so štátom vyhláseným oficiálnym jazykom – urdčinou. Práve táto udalosť podnietila vyhlásenie dnešného sviatku.

Približne každé dva týždne sa vytratí jeden jazyk a spolu s ním i celé jeho kultúrne a intelektuálne dedičstvo, ktoré sa hromadilo stovky rokov naprieč generáciami. Zachovávanie jazykovej rôznorodosti ako znaku národnej identity je dôležité pre spoločenský, hospodársky a politický rozvoj, ako aj mierové spolužitie v našich spoločnostiach. UNESCO stanovilo dátum Medzinárodného dňa materinského jazyka v roku 1999 a odvtedy sa tento deň slávi po celom svete. Takto sa UNESCO snaží podporiť opatrenia na zachovanie, revitalizáciu a podporu materinských jazykov a pomáha nám pripomínať si ich krásu, dôležitosť a miesto v kultúre národa. Práve v dnešný deň by sme si mali naše materinské jazyky pripomenúť a precvičovať ich, nech sme kdekoľvek.

Počet Slovákov žijúcich v zahraničí sa odhaduje až na 1,5 milióna. Ani oni by svoju rodnú reč nemali zabúdať. Vďaka prvému a zároveň jedinému bezplatnému mnohojazyčnému portálu na výučbu slovenského jazyka www.slovake.eu je možné si náš ľubozvučný jazyk precvičovať interaktívne a z pohodlia svojho domova po celom svete. Túto platformu vytvorili najmä slovenskí esperantisti zo združenia Edukácia@Internet (E@I) spolu s medzinárodným tímom v rámci projektu podporeného Európskou komisiou. Tento portál funguje už v 16 jazykoch a slovenčinu sa na ňom možno učiť od úrovne úplného začiatočníka (A1) až po pokročilého (B2). Do dnešného dňa sa počet registrovaných používateľov vyšplhal na viac ako 144 000 z 200 krajín sveta. V súčasnosti prebieha už tretie kolo rozširovania a úpravy portálu. Onedlho sa stránka vylepší aj po technickej stránke a do leta pribudne veľa nového obsahu: ilustrácie, zvukové nahrávky, ale aj texty, dialógy a cvičenia. Toto všetko pripravuje tím šiestich partnerov zo štyroch krajín EÚ: Edukácia@Internet, Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i. a Univerzita Komenského zo Slovenska, Studio Gaus z Nemecka, Vilniuská univerzita z Litvy a INALCO z Francúzska.

Koordinátor občianskeho združenia E@I Peter Baláž uviedol: Uvedomujeme si potrebu ochrany všetkých jazykov, ako aj obrovský potenciál internetu na využitie vo vzdelávaní. Preto sme po našom prvom projekte – mnohojazyčnej webstránke na bezplatné učenie sa esperanta pokračovali vo vytváraní podobných portálov aj pre iné jazyky. Dnes už je naše portfólio naozaj pestré: okrem esperanta a slovenčiny sú to ďalej nemčina, ruština, poľština, európske jazyky všeobecne, portál na tvorbu cvičení a testov či práve dokončená vzdelávacia hra na precvičovanie slovnej zásoby. Všetky tieto projekty vznikli najmä vďaka podpore Európskej komisie (v rámci súčasného programu Erasmus+).

Okrem online vzdelávania sa však E@I venuje aj organizovaniu rôznych školení a vzdelávacích podujatí. V roku 2024 bude združenie organizovať dôležité medzinárodné podujatie, zamerané na propagáciu i poznávanie jazykov – Stretnutie polyglotov (Polyglot Gathering), ktoré sa uskutoční od 15. do 19. mája 2024 v Prahe. Ide o najväčšie stretnutie polyglotov na svete. Polygloti sú zaujímaví ľudia, ktorí dokážu plynule komunikovať vo viacerých jazykoch. Niektorí sa prirodzene dohovoria aj v 20 jazykoch. Česko privíta viac ako 500 takýchto ľudí z vyše 60 krajín sveta, ktorí sa stretnú, aby sa mohli zúčastniť mnohých zaujímavých prednášok, ale aj porozprávať sa s kamarátmi s podobnými záujmami, a to je najmä láska k jazykom. Polyglot Gathering je neformálne každoročné podujatie, ktoré sa v minulosti už trikrát konalo aj v Bratislave a Berlíne a dvakrát v Poľsku.

O jazyky a aj o ten vlastný, materinský, sa treba starať, používať ho a opatrovať. Inak sa môže stať, že v budúcnosti zmizne. Nielen v Medzinárodný deň materinského jazyka preto chráňme materinské jazyky, učme sa nové a zaujímajme sa o zvyky a kultúry svoje, ako aj iných národov.

Text a ilustrácie Edukácia@Internet