Marec prináša jarnú rovnodennosť. Prebúdza sa príroda a s ňou sa aj na nočnej oblohe rozbieha séria zaujímavých úkazov, ktoré upútajú fotografov, pozorovateľov a milovníkov nočného neba.
Sezóna zodiakálneho svetla vyvrcholí koncom mesiaca, kedy budeme môcť pozorovať aj slabý, ale za to veľmi fotogenický protisvit. Okrem toho sa čoraz častejšie zvyšujú šance na pozorovanie polárnej žiary.
Zodiakálne svetlo a protisvit
Možno ste sa niekedy na jar za tmavej a bezmesačnej noci zapozerali na nočnú oblohu a všimli ste si jasný zdroj svetla, ktorý sa vztyčuje ako kužeľ nad západným obzorom. Ďaleko od miest, na miestach s tmavou oblohou sa tento úkaz dá pravidelne pozorovať na jar a na jeseň. Neodborné oko sa môže domnievať, akoby spoza horizontu silné reflektory svietili priamo do oblohy. Pokiaľ ste boli na mieste s tmavou oblohou a pod obzorom zrovna naozaj nesvietili žiadne svetlá, pravdepodobne ste sa dívali na zodiakálne svetlo.
Ide o pomyselné obrovské zrkadlo – veľkú odrazovú plochu tvorenú čiastočkami s veľkosťou niekoľko mikrometrov vo vnútornej časti našej Slnečnej sústavy. Rozprestiera sa pozdĺž ekliptiky, roviny, po ktorej planéty obiehajú okolo Slnka. Zodiakálne svetlo je u nás pozorovateľné najlepšie vtedy, keď ekliptika zviera s obzorom čo najväčší uhol, teda na jar nad západným obzorom po západe Slnka a na jeseň nad východným obzorom pred východom Slnka. Za jeho pozorovaním sa vydajte na tmavé miesta, ideálne do parkov tmavej oblohy. Za bezmesačných nocí si po západe Slnka počkajte na súmrak, počas ktorého budete môcť vidieť prvé kontúry špicatého svetla tiahnuceho sa takmer kolmo k oblohe.
Na opačnej strane zodiakálneho svetla je možné už počas astronomickej noci pozorovať protisvit, ktorý sa bude vtedy nachádzať v súhvezdí Lev. Uprostred nocí, keď už zodiakálne svetlo zapadne za obzor, sa však práve protisvit dostane vysoko na oblohu. Pri dobrých pozorovacích podmienkach je tento mierne zjasnený bod presne oproti polohe Slnka viditeľný. Ešte zaujímavejšie je skúsiť ho zachytiť fotoaparátom.
Možnosť polárnej žiary
Iste ste už zachytili, že v roku 2023 sa zo Slovenska opakovane fotografovala a dokonca pozorovala aj jasná polárna žiara. Jej výskyt úzko súvisí so zvýšenou aktivitou Slnka, ktoré svoje maximum dosiahne v roku 2025.
Polárnu žiaru však vopred ťažko predpovedať, odporúčame sledovať upozornenia na jej výskyt prostredníctvom rôznych aplikácií, stránok či skupín. Pri každej takejto príležitosti vyzerajte jasné počasie, tmavý obzor smerom na sever a nezabudnite si fotoaparát, pretože slabšiu polárnu žiaru je ťažké pozorovať očami. O to silnejší zážitok to je, keď ju aj naozaj uvidíte a rozpoznáte jej úchvatné farby, ktorými žiaria atómy vysoko v zemskej atmosfére.
Jarná rovnodennosť
Pre mnohých nedočkavcov konečne nastane moment, kedy budeme môcť oficiálne privítať jar. Jarná rovnodennosť alebo ekvinokcium nastane 20. marca. Je to jeden z dvoch dní v roku, kedy je dĺžka dňa a noci rovnaká. Slnko sa nachádza nad rovníkom.
Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých