Začiatkom decembra minulého roku začala Čína dodávať do svojej siete elektrickú energiu produkovanú zdvojeným reaktorom štvrtej generácie.
V 60. rokoch minulého storočia začal veľký rozvoj nukleárnej energetiky, čo viedlo k rýchlemu nárastu počtu jadrových elektrární v mnohých krajinách. V súčasnosti vyrába elektrickú energiu približne 440 reaktorov, ktoré pokrývajú približne 10 % celosvetovej produkcie elektriny. Jadrové elektrárne sa podieľajú asi štvrtinou na celkovej svetovej produkcii nízkouhlíkovej elektrickej energie – ide hlavne o energiu z obnoviteľných zdrojov.
Podstatnou časťou každej jadrovej elektrárne je reaktor, v ktorom prebieha štiepna reakcia paliva (obvykle obohatený urán), generujúca veľké množstvo tepla. To sa využíva na produkciu pary, ktorá poháňa turbogenerátory vyrábajúce elektrickú energiu. Vo vývoji jadrových reaktorov došlo k veľkému pokroku najmä v oblasti bezpečnosti a spoľahlivosti prevádzky. Vzniklo množstvo verzií reaktorov, ktoré napokon odborníci rozdelili do štyroch generácií označených rímskymi číslicami. Do skupiny I. generácie (Gen I) patria experimentálne reaktory, do Gen II prvé komerčné reaktory, do trojky zlepšené verzie typu Gen II a významné zlepšenia má priniesť celkom nová generácia jadrových reaktorov vyvíjaná už desiatky rokov a označená Gen IV.
Na vývoj novej generácie bolo vytvorené medzinárodné fórum, ktoré prišlo s novou bezpečnostnou paradigmou. Nové reaktory majú byť bezpečnejšie a efektívnejšie než tie doterajšie. Ich veľkou ekonomickou výhodou je to, že na jednotku množstva paliva vyprodukujú 100- až 300-násobne viac energie než staršie reaktory, čo umožňuje zmenšiť ich veľkosť. Veľký prelom týkajúci sa využívania reaktorov Gen IV nastal začiatkom decembra 2023, keď Čína ako prvá na svete oznámila, že začala do svojej siete dodávať elektrickú energiu produkovanú reaktorom HTM-PR patriacim do komplexu jadrovej elektrárne Shidao Bay. Ide o vysokoteplotný héliom chladený reaktor, ktorý je dvojicou reaktorov v jednom bloku. Zdvojený reaktor Gen IV dodáva do čínskej elektrickej siete výkon 2 × 210 MW. Zatiaľ sa neobjavila nijaká ďalšia krajina, ktorá by pripravovala komerčné využitie reaktorov Gen IV, odborníci však tvrdia, že tá doba nie je ďaleko.
RM