Štvrtým mesiacom v roku je apríl. Jeho názov pravdepodobne pochádza z latinského aprilis, čo znamená otvoriť. Apríl každoročne otvára brány jari, na lúkach sa objavujú prvé jarné kvety a krajina sa začína po zime zelenať.
V tomto roku bude priať aj prekrásnym úkazom nielen na nočnej, ale aj dennej oblohe. Za niektorými z nich sa dokonca oplatí vycestovať.
Mliečna cesta v kvetoch
Príchod jari pre pozorovateľov oblohy značí aj to, že nadránom sa na nej opäť začneme stretávať so striebristým pásom našej Galaxie a jej jasným centrom. Najmä na konci apríla sa už táto časť Mliečnej cesty dostane naozaj vysoko nad obzor.
V tom období, na prelome apríla a mája, už budú kvitnúť mnohé stromy. Pre fotografov je výzvou zachytiť akýkoľvek kvet pod nočnou oblohou. Väčšina z nich sa totiž na noc uzatvára. O to krajší pohľad na tmavé nočné nebo spojené s krásou slovenskej jarnej prírody je vtedy, keď sa ich podarí umelecky zachytiť.
Úplné zatmenie Slnka
Jeden z najkrajších úkazov vôbec a jediný, ktorému ľudia tlieskajú, sa neodohrá na nočnej, ale na dennej oblohe. Ide o úplné zatmenie Slnka. Mnohí si možno pamätajú na zatmenie z roku 1999, ktoré bolo pozorovateľné ako úplné u našich južných susedov. Čiastočné zatmenia Slnka pritom pravidelne pozorujeme aj u nás, no za úplnými je väčšinou potrebné cestovať.
Najbližšie takéto úplné zatmenie Slnka pozorovateľné zo Slovenska, keď mesačný kotúč prekryje celý slnečný disk, nastane až v roku 2135. Pás totality, teda miesto, z ktorého možno úkaz pozorovať, bude prechádzať priamo ponad štíty Vysokých Tatier a pre budúcu generáciu to bude rozhodne fantastický zážitok.
My by sme však mohli vycestovať napríklad do Severnej Ameriky, kde bude prebiehať prekrásne zatmenie 8. apríla. Pás totality prechádza od Kanady až po Mexiko, miest na pozorovanie úkazu tak bude neúrekom. Ide o zatmenie, ktoré dosiahne až 4 minúty a 26 sekúnd. Navyše sa odohráva v roku, na ktorý sa predpovedá maximum slnečnej aktivity. V prípade pozorovania sa nezabudnite vyzbrojiť špeciálnymi okuliarmi s filtrom na pozorovanie Slnka. Počas maxima zatmenia, kedy je vidieť iba slnečnú korónu, si zasa vychutnajte hviezdy a planéty voľnými očami. Je to zážitok, ktorý sa odporúča vidieť aspoň raz za život.
Možný výskyt polárnej žiary
Rovnako ako v marci, aj v apríli sú šance na pozorovanie polárnej žiary aj z územia Slovenska. Práve na jar a na jeseň sa v dôsledku Russellovho-McPherronovho javu vyskytujú polárne žiary častejšie, a to v období rovnodenností. Viac o tomto fenoméne sa dočítate v hlavnej téme tohto vydania.
Lyridy za splnu
Obľúbený jarný meteorický roj Lyridy vrcholí 22. až 23. apríla. Pozostatky po kométe C/1861 G1 Thatcher spôsobujú v dobe maxima aktivitu približne 15 meteorov za hodinu. Radiant leží v súhvezdí Lýra a hoci ide o pekný meteorický roj, v tomto roku pozorovateľom podmienky priať nebudú, keďže vrcholí v období splnu Mesiaca.
Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých