Platforma iNaturalist sa na Slovensku zviditeľnila najmä v súvislosti s aprílovým podujatím City Nature Challenge Bratislava 2024. Existuje na nej však mnoho ďalších projektov, ktorých sa záujemcovia o občiansku vedu môžu zúčastňovať po celý rok (alebo v určitom vegetačnom období).
![](https://www.quark.sk/wp-content/uploads/2024/06/Obr.4-2-1024x387.png)
Jedným z najatraktívnejších je projekt Slovenská flóra. Iniciatíva Slovenskej botanickej spoločnosti pri SAV pozýva k mapovaniu rozmanitosti rastlín Slovenska aj širokú verejnosť. Vznikla podľa vzoru projektu Česká flóra založeného Českou botanickou spoločnosťou.
![](https://www.quark.sk/wp-content/uploads/2024/06/Obr.1-clematis-225x300.jpg)
Cieľ projektu
Botanik Adam Kantor zo Slovenskej akadémie vied približuje, že projekt si kladie za cieľ zhromažďovať nové údaje o rozšírení divorastúcich a splanených cievnatých rastlín na území Slovenska, ktoré budú doložené fotografiou a lokalizáciou nálezu. Takéto spracovanie údajov na jednom mieste umožní ich lepšiu sumarizáciu, použiteľnosť a dostupnosť vedcom či ochranárom, ktorí budú môcť dáta v budúcnosti voľne využívať, napríklad pri publikovaní ďalších dielov monografie Flóra Slovenska. Podmienkou účasti na projekte je uviesť v systéme iNaturalist celé meno a priezvisko nálezcu (ak bude pozorovanie významné pre vedu, treba ho niekomu autorsky pripísať).
Termín cievnaté rastliny zahŕňa všetky kvitnúce či nekvitnúce rastliny s cievnymi zväzkami, teda byliny aj dreviny. Nepatria sem však napríklad riasy a machorasty. Primárne sa záujem projektu sústreďuje na divorastúce rastliny. V prípade, že ľudia nahrávajú pozorovanie rastliny pestovanej človekom, treba túto skutočnosť vyznačiť vo formulári zaškrtnutím políčka Captive/Cultivated. Dôležité je tiež dbať na zaznamenanie presného dátumu a lokality (GPS).
Ako na to
![](https://www.quark.sk/wp-content/uploads/2024/06/Obr.2-amorpha-225x300.jpg)
Aj bežný človek bez botanického vzdelania môže na prechádzke či výlete získať údaje zaujímavé pre vedu. Odfotografuje rastlinu a prostredníctvom aplikácie iNaturalist pošle toto pozorovanie do databázy, s ktorou pracujú vedci. Tí môžu napríklad zistiť, že ide o novú geografickú lokalitu, na ktorej výskyt toho druhu ešte nebol známy, alebo vypozorovať z väčšieho množstva údajov rôzne trendy (ako splanievanie nových nepôvodných druhov rastlín či posun rozšírenia teplomilných druhov smerom na sever vplyvom zmeny klímy).
Práve v podobných momentoch sa ukazuje sila občianskej vedy – verejnosť dokáže získať veľké množstvo údajov zo širokého spektra lokalít, ktoré by pre vedecký tím bolo len veľmi ťažké (alebo nemožné) v takom rozsahu fyzicky navštíviť. Ak je však niektoré pozorovanie mimoriadne, môžu si botanici prísť overiť situáciu priamo do terénu a získať viac cenných údajov. Hoci mnohé z pozorovaní nahraných verejnosťou do systému iNaturalist sa budú týkať známych alebo vizuálne príťažlivých druhov na miestach, kde sa ľudia pohybujú najčastejšie, vedci si z nich dokážu odfiltrovať údaje, ktoré potrebujú.
Vďaka občianskej vede môže k mapovaniu slovenskej flóry prispieť každý, komu na nej záleží.
![](https://www.quark.sk/wp-content/uploads/2024/06/Obr.5-1-1024x522.png)
Vedecká knižnica CVTI SR
Foto Adam Kantor
Slovenská botanická spoločnosť pri SAV