Existuje knižnica obsahujúca všetky diela, ktoré boli kedy napísané. Oveľa výnimočnejšia je však preto, lebo zároveň zahŕňa úplne všetko, čo ešte len bude napísané. Obsahuje aj podrobný opis celého vášho života vrátane budúcnosti, návod na liek na rakovinu či mená prvých ľudí na Marse.
Babylonská knižnica, z originálu v španielčine La biblioteca de Babel, je krátka poviedka napísaná v roku 1941, ktorá je súčasťou zbierky argentínskeho autora Jorgeho Luisa Borgesa (1899 – 1986). Opisuje v nej univerzum priľahlých šesťuholníkových miestností. V každej z nich sa nachádzajú police s knihami. Ich obsah je na prvý pohľad nezrozumiteľný a plný chaosu.
Obyvatelia knižnice sú rozdelení na dva tábory. Niektorí podľahli beznádeji, čo sa týka zmyslu kníh, snažia sa ich spáliť, zničiť a utiecť. Iní veria, že niekde medzi knihami sa nachádzajú všetky diela, ktoré boli kedy napísané, a teda aj to, ktoré indexuje všetky knihy tejto knižnice. Neustále blúdia a hľadajú mystickú osobu, ktorá vie, kde je táto kniha.
Kombinácie písmen
Štandardná abeceda obsahuje 26 písmen. Keby sme chceli napísať všetky možné štvorpísmenové slová, či už majúce zmysel alebo nezmyselné, začneme systematicky od aaaa, aaab, aaac, aaad. Následne po prestriedaní všetkých písmen na tejto pozícii vymeníme aj písmeno na ďalšej a opakujeme: aaba, aabb, aabc, aabd… Na každej zo štyroch pozícií môže byť ktorékoľvek písmeno. Takto systematicky možno vypísať 26 × 26 × 26 × 26 = 456 976 štvorpísmenových kombinácií. Samozrejme sa medzi nimi vyskytnú aj všetky štvorpísmenové slová všetkých jazykov, ktoré používajú túto abecedu.
Väčšina takto vygenerovaných kombinácií nebude dávať zmysel. Len si predstavme, koľko predchádzajúcich nezmyselných kombinácií písmeniek touto metódou musíme vypísať, kým sa prepracujeme napríklad k slovu Adam. Knižnica funguje podobným spôsobom, no vytvára kombinácie nie štyroch písmen, ale 3 200 znakov. Používa aj medzeru, čiarku a bodku. Všetky tieto kombinácie združuje do kníh.
Digitálna verzia
Existuje online verzia knižnice dostupná na adrese www.libraryofbabel.info, kde sú knihy usporiadané a dajú sa vyhľadávať podľa svojho indexu. Môžeme zadať ľubovoľný text a algoritmus vyhľadá, v ktorej knižke a na ktorej strane sa presne nachádza. Náš text bude vždy umiestnený medzi chaosom písmeniek a znakov. Bude sa zdať, že sa cielene vytvoril v danom momente a zobrazil sa, len aby nás oklamal a presvedčil o svojej existencii. V skutočnosti však existuje ako systematicky vygenerovaný text nezávisle od nás a bol tam už roky predtým, hneď od vzniku tejto digitálnej verzie knižnice. Tá nám ukáže presnú stranu, knihu, policu a miestnosť, kde sa nachádza. Knižnica má v spomínaných šesťuholníkových miestnostiach police na štyroch stenách, päť políc na každej stene, 32 kníh na každej polici a 410 strán v každej knihe.
V digitálnej verzii knižnice sa dá listovať a nájdeme tam aj rôzne iné nástroje. Na ľubovoľnej strane môžeme zvýrazniť časti, ktoré sa podľa algoritmu podobajú na anglické slová a tak sa ľahšie presvedčiť, že sú tam skutočne aj rôzne iné slová a vety. No musíme listovať naozaj dlho, kým narazíme na niečo zmysluplnejšie. Krátka veta v angličtine Quark is a science magazine (Quark je vedecký magazín) sa nachádza na strane 381 deviatej knihy na tretej polici prvej steny v miestnosti, ktorá má dlhý index obsahujúci 3 260 znakov (kombinácie písmen a číslic). To tiež vypovedá o tom, aká veľká je táto knižnica. Také množstvo znakov potrebné na označenie miestností znamená, že počet kníh je 251 312 000, čo je pre nás ťažko uchopiteľné číslo.
Internetové fóra poskytujú rôzne odhady, aká veľká by knižnica bola, keby reálne existovala. Záležalo by na konkrétnych rozmeroch kníh, políc a uličiek, ale jeden z odhadov hovorí o potrebe povrchu s veľkosťou 3,7 × 1013 povrchov nášho Slnka, čo je asi 3 700 našich Galaxií.
Text a ilustrácie Stanislav Griguš
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Videá autora nájdete na YouTube kanáli bit.ly/ToAkoPreco.