Vrany dokážu kontrolovať počet zvukov, ktoré vydajú, a narátať pritom až do štyroch v reakcii na vizuálne a sluchové podnety. Používajú na to nesymbolický približný číselný systém a dosahujú úroveň hlasovej kontroly zodpovedajúcu schopnostiam ľudských batoliat.
Počítanie nahlas, napríklad jeden, dva, tri atď., si vyžaduje pochopenie číselných veličín a cieľavedomé ovládanie hlasu. Ľudia používajú reč na symbolické počítanie a komunikáciu veličín. Ešte pred zvládnutím symbolického počítania, pri ktorom sa konkrétne slová týkajú konkrétnych množstiev, si však batoľatá často vytvoria rečové zvuky zodpovedajúce množstvu predmetov, ktoré vidia, a tieto zvuky použijú ako akustické záznamy na vyjadrenie čísla.
Biologička Diana Liaová z Univerzity v Tübingene a jej tím skúmali, či vrany čierne (Corvus corone) – jeden z mála druhov vtákov, ktoré majú numerickú schopnosť aj vôľovú hlasovú kontrolu – môžu kontrolovať počet vokalizácií v rámci hlasovej odozvy. Vycvičili tri vrany, aby vydávali jednu až štyri vokalizácie v reakcii na farebné číslice aj zvukové signály. Vtáky dokázali úspešne a zámerne vydávať špecifický počet hlasových prejavov v reakcii na špecifické podnety, čo je stupeň kontroly, aký pri iných zvieratách ešte nebol pozorovaný. Táto schopnosť vrán odráža schopnosti batoliat predtým, ako sa naučia porozumieť slovám s číslami, a preto môže predstavovať evolučný predstupeň skutočného počítania, kde sú čísla súčasťou systému kombinatorických symbolov, uviedla D. Liaová.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP