Po dlhých a teplých letných dňoch a krátkych nociach sa pomaly, ale isto ochladí. September so sebou prináša aj dlhšie noci s množstvom zaujímavých objektov na pozorovanie.
V tomto prípade dokonca aj nádejnú kométu, ktorá na prelome mesiacov môže vzbudiť veľký záujem.
Fascinujúce objekty
Hneď začiatkom nocí môžeme vidieť prekrásnu Mliečnu cestu, ktorá sa vztyčuje nad obzorom a tvorí pás naprieč oblohou. Jej galaktické jadro v tomto mesiaci pozorujeme po súmraku nízko nad horizontom. Táto jasná časť počas nocí zapadne. Priamo v nadhlavníku kulminujú iné zaujímavé objekty. Voľným okom môžeme nájsť napríklad Veľkú hviezdokopu v Herkulovi či neskôr galaxiu v súhvezdí Andromeda. Na oblohe nájdeme aj dva jasné objekty, planéty Saturn a Jupiter. Neskôr sa objaví tiež do oranžova sfarbený Mars.
V druhej polovici nocí nad obzor vychádza súhvezdie Orión, ktoré symbolizuje príchod zimy. Pred svitaním sa pozrite nad východný obzor, kde za bezmesačných nocí nájdete žiariť zodiakálne svetlo. Ide o odraz svetla zo Slnka na čiastočkách prachu v našej Slnečnej sústave.
Čiastočné zatmenie Mesiaca
Dňa 18. septembra si nadránom za priaznivého počasia budeme môcť vychutnať spln Mesiaca, ktorého pravá horná časť mierne stmavne. Nejde o úplné, ale čiastočné zatmenie, teda iba časť mesačného disku sa ponorí do zemského tieňa. Nastane nadránom približne o 4.44 h miestneho času. Mesiac bude asi 15 stupňov nad západným obzorom.
Nádejná kométa
Príchody komét vzbudzujú veľké nadšenie pre pozorovateľov a fotografov nočnej oblohy. Sú však veľmi neisté. Udalosti posledných rokov ukázali, ako veľmi sa predikcie komét môžu mýliť. Možno sa vám už stalo, že radosť z očakávania príchodu kométy sa nakoniec zmenila na sklamanie. Alebo naopak, z predpovedanej nevýraznej kométy sa stala krásna vlasatica, ktorú týždne fotografoval celý svet.
V hľadáčiku nadšencov je práve kométa s nie príliš lákavým názvom C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). V roku 2023 ju nezávisle objavili dva prehliadkové systémy v Číne a Južnej Afrike, po ktorých nesie svoj názov. Pre nás, pozorovateľov zo Slovenska, môže byť kométa zaujímavá na konci septembra. Posledné dni v mesiaci ju nadránom uvidíme veľmi nízko nad východným obzorom počas svitania. Zo súhvezdia Sextant sa presunie do Leva a bude tak blízko pri Slnku. Optimistické predpovede naznačujú až magnitúdu 1, čo by znamenalo priaznivú viditeľnosť aj za týchto sťažených podmienok. V piatok 27. septembra dosiahne kométa perihélium. K Slnku sa priblíži na 0,391 astronomickej jednotky, čo je v prepočte necelých 59 miliónov kilometrov. (Viac sa o tejto kométe dočítate v Quarku 6/2024).
Zaujímavé konjunkcie
V tomto mesiaci sa môžeme tešiť na niekoľko pútavých stretnutí objektov našej Slnečnej sústavy. Nadránom 1. septembra uvidíme Mesiac pri planéte Merkúr, 17. septembra sa ocitne pri Saturne a 24. medzi Marsom a Jupiterom. Pri troche šťastia Mesiac uvidíme za svitania aj 30. septembra tesne nad kométou.
Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých