Znaky a symboly sú všade okolo nás a ľudia prostredníctvom nich komunikujú po stáročia. Táto kniha odhaľuje pôvod viac ako 2 000 znakov a symbolov, od starovekých hieroglyfov až po moderné logá.
Jedným z poznávacích znakov nás, druhu Homo sapiens, je naša zvedavá myseľ. Vždy sme si kládli otázky, medziiným aj otázky o našej existencii na Zemi: prečo sme tu, odkiaľ pochádzame, čo sa stane po smrti a aký je význam prírodných javov okolo nás. Za tisícročia sme si vybudovali systém presvedčení, ktorý nám do istej miery umožňuje tieto pradávne otázky zodpovedať.
Definície a analýza
V rámci tohto systému presvedčení sme si vytvorili rozsiahly slovník znakov a symbolov, ktoré nám pripomínajú našu jednotu s vesmírom. Znaky aj symboly sú všeobecne rozpoznateľné, ale rozdiel medzi nimi je niekedy nejasný.
Znak má priamočiaru funkciu – môže byť súčasťou písomného alebo vizuálneho jazyka, slovníka varovných značiek týkajúcich sa cesty, ktorú máme pred sebou, alebo dramatického vyhlásenia o výrobku nejakej firmy. Znaky nám poskytujú jednoduchú správu, ktorá je aktuálna okamžite a chvíľkovo.
Na druhej strane symbol je vizuálny obrazec alebo znak, ktorý predstavuje myšlienku – je to hlbší ukazovateľ univerzálnej pravdy. Napríklad oheň symbolizuje slnko a mužskú životnú silu, ktorá nás obklopuje, zatiaľ čo jarný kvet predstavuje znovuzrodenie a nový život. Nahliadanie na život vo svetle symbolov ho obohacuje a dodáva mu zmysel.
Od dávnych čias boli symboly späté s kozmom, plodnosťou, obnovou a so smrťou, ale nástup psychoanalytickej teórie spôsobil, že myšlienky a predmety sa skúmajú vo svetle psychiky a psychologických potrieb. Napríklad temný tieň sa vníma ako symbol vnútorných neistôt. Pri analýze mnohých rozprávok, napríklad Červenej čiapočky, zistíme, že sa týkajú procesu vyrastania, prekonávania prekážok a prechodu do dospelosti. Zväčša však pradávne a archetypálne symboly súvisia s vesmírom a naším vzťahom ku kozmu.
Niektoré symboly, ako napr. kruh a letiaci vták, sú univerzálne rozpoznateľné. Ten prvý okrem iného symbolizuje zrod, znovuzrodenie a zmenu ročných období, ten druhý môže predstavovať vzostup duše na nebesá. V umení sa po tisícročia objavujú aj bájne zvery. Tieto symbolizujú spoločné vlastnosti tvorov, ktoré predstavujú. Napríklad satyr je sčasti koza a sčasti muž, čím naznačuje vyššie a nižšie ja človeka.
Migrácia symbolov
Skutočnosť, že niektoré symboly sa objavujú v rôznych, dokonca aj vo veľmi vzdialených kútoch sveta, podnecuje debatu ohľadom ich pôvodu. Vznikli spontánne ako prirodzená súčasť podvedomých potrieb ľudí alebo sú výsledkom prenosu myšlienok z jednej krajiny do druhej?
Čoraz viac si uvedomujeme, koľko sa v starovekom svete cestovalo. Zemeguľu pretínali obchodné trasy a spolu s obchodníkmi cestovali náboženské myšlienky, umelecké slohy, ba dokonca aj umelci. Tak sa islam dostal do juhovýchodnej Ázie, budhizmus sa rozšíril do Japonska a portugalčinou sa hovorí v srdci Južnej Ameriky. Ako sa vymieňali tovary a myšlienky, vymieňali sa aj symboly, ktoré nadobúdali význam aj ďaleko od miesta pôvodu.
Jedným z nich je čínsky drak. V Číne predstavuje slávu cisára a slnka, ale v európskom kresťanskom umení je jeho symbolika negatívna a predstavuje nižšie ja ľudstva. Obraz vtáka, ktorý bojuje s hadom, sa dá nájsť od Novej Guiney po americké kontinenty a symbolizuje večný boj oblohy, zeme a vôd. A nakoniec taotie alebo vysoko štylizovaná tvár, ktorá sa nachádza na bronzových nádobách starovekej Číny, sa opäť vynára ako chrlič na európskych katedrálach a v motívoch kultúr v Pacifiku.
Symboly v každodennom živote
Používanie a rozoznávanie symbolov obohacuje naše životy. Keď si uvedomíme, že jednotlivé predmety reprezentujú pravdy alebo hlbšie skutočnosti, začneme vnímať duálny charakter jestvovania – vnútorný a vonkajší život – všade okolo nás. Jednoduchý rebrík napríklad slúži aj ako nástroj, aj ako pripomienka duchovného šplhania smerom k sebauvedomeniu alebo vyššej pravde. Misa môže predstavovať prijímajúci ženský princíp a tvorenie, lekno, ktoré vyrastá z blata, môže byť pripomienkou čistoty ducha, zatiaľ čo lampa predstavuje svetlo pravdy. Keď vnímame objekty takýmto symbolickým spôsobom, umožňuje nám to žiť harmonickejšie, pretože zvyšujeme svoje uvedomenie nielen každodenného života, ale aj univerzálnych právd existencie.
Nová perspektíva
Nech bývame kdekoľvek, obklopujú nás symboly – ak sa rozhodneme ich vidieť. Môžeme životom prechádzať bez toho, aby sme si uvedomovali túto bohatú obraznosť, alebo môžeme otvoriť oči a vnímať hlbšie pravdy obsiahnuté vo veľkej časti toho, čo nás obklopuje. Pre tých, ktorých zaujíma skúmanie filozofickej či metafyzickej oblasti, je svet preplnený symbolmi nekonečne bohatý a napĺňajúci, vedie nás k väčšiemu pochopeniu seba samých a vnáša nám do života novú perspektívu.
Kniha vyšla vo vydavateľstve IKAR v roku 2024.
Súťažná otázka
Ak nám do 30. novembra 2024 pošlete odpoveď na otázky:
Ako sa volá veda o dejinách vlajok, ich symbolike a vzhľade a vlajka ktorej krajiny sa považuje za najstaršiu nepretržite používanú?
zaradíme vás do žrebovania o encyklopédiu Znaky a symboly, ktorá vyšla vo vydavateľstve IKAR.
Svoje odpovede posielajte na adresu redakcie: odpovednik@quark.sk alebo Quark, Staré grunty 52, 841 04 Bratislava 4.