Skrytý partner Betelgeuse

Betelgeuse (vľavo hore) v súhvezdí Orión, foto wikipédia/Rogelio Bernal Andreo, CC BY-SA 3.0

Červený nadobor Betelgeuse v súhvezdí Orión môže mať neviditeľného spoločníka. Dve nezávislé štúdie preukázali existenciu hviezdy, ktorá obieha okolo Betelgeuse. Pozorovatelia si už dávno všimli, že svetlo hviezdy Betelgeuse sa mení v približne šesťročnom cykle. V roku 1908 anglický astronóm Henry Crozier Plummer navrhol, že cyklus by mohol byť spôsobený gravitáciou sprievodnej hviezdy, ktorá Betelgeuse ťahá tam a späť. Na celé storočie potom myšlienka sprievodnej hviezdy vyšla z módy, opätovný záujem o Betelgeuse po jej veľkom stmievaní v roku 2019 však podnietil astronómov, aby sa na ňu pozreli znova.
Tím astrofyzika Morgana MacLeoda z Harvard & Smithsonian Center for Astrophysics v Cambridgei v Massachusetts usúdil, že ak je cyklus spôsobený hviezdnym spoločníkom, mal by sa opakovať po stáročia. Údaje zo 128 rokov pozorovaní preukázali, že je to tak. Jared Goldberg z Flatiron Institute v New Yorku a jeho kolegovia zasa použili údaje z posledných 20 rokov meraní, ktoré majú najväčšiu presnosť. Podľa nich spoločník obieha každých 2 170 dní a má hmotnosť 1,2-násobku hmotnosti Slnka. Táto hviezda je však odsúdená na zánik. Jej obežná dráha sa zmenšuje, pretože Betelgeuse jej kradne uhlový moment a približne o 10-tisíc rokov ju pohltí.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.