Extrémna paleoklíma

Za posledných 485 miliónov rokov bola Zem chladnejšia aj teplejšia, ako sa predpokladalo. Nová teplotná časová os, ktorá kombinuje geologické údaje s počítačovými simuláciami, ukazuje, že priemerná teplota na Zemi klesá až na 11 °C a stúpa až na 36 °C. Predchádzajúce rekonštrukcie teplôt počas tohto obdobia uvádzali rozpätie približne 14 až 26 °C.

Foto NASA

Vedci zo Smithsonovho národného prírodovedného múzea vo Washingtone začali v roku 2018 zostavovať časovú os. Pri odhadoch skleníkových teplôt však zistili, že najmä tropické oblasti Zeme boli počas týchto epizód teplejšie, ako sa predtým domnievali. Rekonštrukcie tiež pridávajú kontext k súčasnému otepľovaniu. V súčasnosti je priemerná teplota planéty približne 15 °C, takže sa nachádza v relatívne ľadovom stave. To však neznamená, že súčasné globálne otepľovanie spôsobené ľudskou činnosťou nie je hrozivým problémom, zdôraznila paleoklimatologička Emily Juddová. Najdôležitejším aspektom klimatickej krízy je rýchlosť, akou sa menia hodnoty CO2 a teploty. Posledných 2 000 rokov sa Zem ohrieva závratnou rýchlosťou. Organizmy sa dokážu prispôsobiť veľkým, postupným zmenám, keď sa však hodnoty CO2 a teploty menia rýchlo, nedokážu držať krok. Podľa E. Juddovej sa to týka aj ľudí, ktorí sa vyvinuli tak, aby znášali chladnejšie podmienky a majú tendenciu žiť blízko hladiny mora.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.