Žiť s vodou

Keď sa nám podarí zahasiť plamene, je po požiari a my môžeme povedať, že sme oheň porazili. Vodu však nemožno poraziť, možno ju len odraziť, aby sa presunula niekam, kde nám už neuškodí.

Protipovodňová ochrana rakúskeho mesta Ybbs an der Donau, foto wikipédia/GT1976, CC BY-SA 4.0

Ľudia sa vždy usádzali pri brehoch riek, jazier a morí a stretávali sa so situáciami, keď bolo vody odrazu priveľa. Napriek vývoju techniky a stavebným možnostiam modernej civilizácie povodne zostávajú realitou. Niektorí tvrdia, že riešením bude naučiť sa s veľkou vodou žiť.

Regulácia aj evakuácia

Bez vody by nevznikol život ani civilizácia. V Mezopotámii vznikali ríše na brehoch riek Eufrat a Tigris, prežitie starovekého Egypta zasa záviselo od Nílu, ktorý menil púšť na úrodné polia. Podobne vznikali civilizácie starovekej Číny a Indie. Všetkého priveľa však škodí, dokonca aj keď ide o životodarnú vodu. V histórii patrili povodne medzi najničivejšie prírodné katastrofy, ktoré spôsobili obrovské straty na životoch a škody na majetku. A tak sa ľudia od začiatku snažili pred vodou chrániť.
Starovekí Číňania budovali na ochranu poľnohospodárskych komunít pozdĺž Žltej rieky protipovodňové hrádze a riečne kanály a upravovali prírodné kanály. Egypťania žijúci v rozsiahlej delte Nílu sezónne migrovali a evakuovali majetok, aby sa chránili pred povodňami. Podľa týchto cyklov bol zostavený aj ich poľnohospodársky kalendár, ktorý zahŕňal obdobia záplav, rastu a zberu úrody. V japonskom Kjóte už okolo roku 500 vybudovali na rieke stavidlo, ktoré regulovalo množstvo vody v koryte.

Útek do výšky

Terp na nemeckom ostrove Hooge, foto wikipédia/Sandra Buhmann, CC BY-SA 3.0

Spôsobom, ako utiecť veľkej vode, je aj vyvýšenie konštrukcií. Ani v oblasti nazvanej nie náhodou Nizozemsko sa protipovodňová ochrana nezačala hrádzami či prepadovými bránami. Komunity sa v blízkosti mora usádzali na prirodzených plážových hrebeňoch a dunách, najvyšších topografických prvkoch v oblasti. Asi od roku 500 začali budovať terpy, umelé kopce týčiace sa nad úroveň bežného prílivu, ktoré umožňovali trvalé osídlenie oblastí pri pobreží a riekach. Počas povodní sa dedinčania spolu so svojím dobytkom stiahli na centrálny kopec a nechali vodu prinášať na polia pod nimi úrodné usadeniny. Podobné návršia budovali aj vo Veľkej Británii.
Iným spôsobom ochrany boli crannogy, umelé obytné ostrovy z kameňa, zeme a dreva postavené priamo na jazerách a v ústiach riek, ktoré sa v Škótsku (Oakbank, Redcastle), Walese a Írsku stavali už v železnej dobe a používali sa ako obydlia až do začiatku 18. storočia. V juhovýchodnej Ázii, napríklad v Thajsku, sa zasa tradične stavali obydlia na drevených koloch a podobné konštrukcie sa používali aj v tropických oblastiach Afriky. Mimochodom, čo iné sú Benátky, než domy postavené v lagúne na koloch?

Zrekonštruovaný crannog na jazere Loch Tay v Škótsku, foto wikipédia/Dave Morris, CC BY 2.0

Nadmorská výška

Nápad zvyšovať domy pre vodu nezanikol. V USA po skúsenostiach s hurikánom Katrina v New Orleanse v pobrežných oblastiach od stavebníkov vyžadujú, aby mali budovy podlahy v určitej nadmorskej výške. Technológia dvíhania domov na stĺpoch je jednoduchšia tam, kde sú bežné konštrukcie s dreveným rámom, napríklad v USA a Austrálii. Pripomeňme však, že podľa vedcov bude so stúpajúcou hladinou morí počet oblastí, kde má pojem nadmorská výška veľmi rukolapný význam, a nie je to žiadna geografická abstrakcia, rýchlo narastať.
Nadmorská výška sa zvyčajne odporúča nad úroveň pravdepodobnostnej línie povodne (napríklad tzv. storočnej vody). Odporúčanie zohľadňuje námietku, že vyvýšené stavby sú drahšie a viac vystavené poveternostným vplyvom, podľa odborníkov však takéto úrovne pravdepodobne nepostačia a budovy budú aj tak pri intenzívnejších povodniach zaplavené. Nehovoriac o podpodlažných priestoroch, ktoré bývajú často využívané na garážovanie a pod., čo len zvyšuje budúce škody na majetku, ale aj štrukturálne ohrozenie takýchto budov.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 11/2024. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

R