Návrat tasmánskeho tigra

Pár vakovlkov tasmánskych, foto wikipédia/Baker; E. J. Keller, public domain

Americká biologická spoločnosť Colossal Biosciences, ktorá chce po 90 rokoch od vyhynutia priviesť späť legendárneho vakovlka, tvrdí, že už takmer dokončila rekonštrukciu jeho genómu. Vakovlk tasmánsky (Thylacinus cynocephalus), nazývaný aj tasmánsky tiger či tasmánsky vlk, spôsobom života aj vzhľadom pripomínal psovité šelmy, hoci ako vačkovec bol príbuzný s kengurou. Posledný jedinec uhynul v septembri 1936 v zoologickej záhrade v Hobarte v Tasmánii. Od vyhynutia tohto hlavného predátora na ostrove, spôsobeného najmä človekom (lovom a ničením biotopov), sa v Tasmánii zvýšil výskyt inváznych druhov a chorôb. Opätovné vrátenie zvieraťa do prirodzeného prostredia by teda mohlo mať aj ekologický prínos.
Genóm vakovlka prvýkrát sekvenovali v roku 2017, ale po tomto pokuse zostalo ešte mnoho prázdnych miest. Experti mnohé z nich vyplnili pomocou genetického materiálu zo 120 rokov starého zuba. Vo väčšine starších vzoriek sa zachovali časti DNA dlhé iba desiatky báz, so šťastím stovky. Vzorka zuba sa zachovala tak dobre, že sme mohli získať fragmenty DNA, ktoré mali tisíce báz, priblížil Andrew Pask z Melbournskej univerzity, člen vedeckého poradného zboru spoločnosti Colossal Biosciences. Dosiaľ sa podarilo zrekonštruovať 99,9 % genómu, pričom zostáva len 45 medzier, ktoré sa podľa spoločnosti čoskoro uzavrú.

Zo stránky Popular Mechanics spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.