Malé satelity vynášané lietadlami Starfighter možno využiť na zobrazovanie zemského povrchu, telekomunikačné účely či diaľkové skenovanie Zeme.
Názov Starfighter, ktorý môžeme preložiť ako hviezdny bojovník, bol doplnkovým slovným označením amerického vojenského lietadla, ktorého typové označenie bolo F-104. Podľa písmena F vieme, že lietadlo bolo klasifikované ako fighter, čiže bojové lietadlo, hoci bežne sa už používa označenie stíhacie lietadlo. Išlo špeciálne o defenzívne lietadlo, ktoré malo chrániť pred útokmi nepriateľských lietadiel. Takýmto verziám bojových lietadiel sa v angličtine hovorí interceptor.
Starfighter začala firma Lockheed vyvíjať začiatkom 50. rokov minulého storočia a prvý prototyp sa do vzduchu vzniesol 4. marca 1954, teda v období tzv. studenej vojny. Jednomotorový jednomiestny Starfighter dosahoval maximálnu rýchlosť 2 717 km/h a dolet mal niečo nad 2 000 km. Celkovo bolo vyrobených 2 578 lietadiel, pričom posledné boli z aktívnej služby vyradené až v auguste 2024.
Zdá sa však, že Starfightery dostanú novú, civilnú a mierumilovnú úlohu – budú do vesmíru, na nízku obežnú dráhu okolo Zeme, vynášať malé družice. Takýto cieľ má bývalý vojenský a civilný pilot Rick Svetkoff. Založil malú spoločnosť Starfighters Space, ktorá v súčasnosti disponuje siedmimi olietanými Starfightermi. Tie budú modifikované pre civilné použitie a vystrojené úchytmi na krídlach, z ktorých sa budú malé satelity vypúšťať. Len pre zaujímavosť, nábežná hrana krídel je veľmi tenká, jej hrúbka je len 0,41 mm, takže, ako povedal R. Svetkoff, mohli by ste si ňou krájať steaky.
Firma sídli v komplexe Kennedyho vesmírneho centra na Floride. Tam je k dispozícii aj dráha dlhá 4 500 m, na ktorej kedysi pristávali americké raketoplány. Z nej budú môcť štartovať aj na nej pristávať Starfightery vynášajúce do kozmu malé satelity, pre ktoré má americká vesmírna agentúra NASA označenie nanosat a ktorých hmotnosť neprekračuje 10 kg. Zjednodušený priebeh vypúšťania sa začína vzletom, zrýchlením lietadla na viac ako dvojnásobnú rýchlosť zvuku a stúpaním do výšky 13 700 m. Nasleduje vypustenie jednej alebo viacerých družíc a nakoniec pristátie na letisku. Šéf spoločnosti R. Svetkoff predpokladá, že prvé družice by mohli upravené lietadlá Starfighter vyniesť na obežnú dráhu už v tomto roku.
RM