Predstavte si miesto, v ktorom okrem obľúbených kníh a rôznych voľnočasových aktivít nájdete priestor na kreativitu a sebarealizáciu. Môžete si vytlačiť obľúbenú postavičku na 3D tlačiarni, naučiť sa programovať robota, pracovať s drevom či vzdelávať sa v oblasti umelej inteligencie. Po predstavu nemusíte chodiť ďaleko, stačí ísť do najbližšej knižnice, kde sa tradičné stretáva s moderným.
Knižnice v súčasnosti už nie sú len miestom na skladovanie a požičiavanie kníh. Stávajú sa čoraz významnejším kultúrnym, komunitným a najmä vzdelávacím centrom pre širokú verejnosť. Vďaka svojej otvorenosti a dôveryhodnosti sú súčasťou občianskej vybavenosti a ponúkajú čoraz viac služieb, ktoré na prvý pohľad nesúvisia s tradičným knihovníctvom. To sú iba niektoré z dôvodov, prečo knižnice v krajinách ako USA, Kanada, Nemecko či Fínsko zriaďujú rôzne typy kreatívno-vzdelávacích dielní vo svojich priestoroch.
SmartLab na Slovensku
Vedecká knižnica CVTI SR už od roku 2021 aktívne podporuje budovanie kreatívnych dielní a digitálne zručnosti knihovníkov v rámci svojej siete partnerských knižníc s názvom Knižnice pre Slovensko. Vďaka tejto spolupráci, skúsenostiam s prevádzkou kreatívnej dielne FabLab a najmä Národnej stratégii výskumu, vývoja a inovácií 2030 bude môcť v roku 2025 sprístupniť pre verejnosť kreatívno-vzdelávacie dielne v 50 knižniciach po celom Slovensku, ktoré sa nazývajú Inteligentné laboratóriá, skrátene SmartLab.
Inteligentné laboratórium je unikátny priestor knižnice, ktorý spája kreatívnu dielňu so zážitkovým vzdelávaním. Jeho koncepcia je prispôsobená rôznym typom verejných knižníc, ktoré môžu nielen poskytovať nové služby pre verejnosť, ale najmä vzbudzovať záujem o vedu, výskum a inovácie. V súlade s Národnou stratégiou je cieľom SmartLabov zvyšovanie záujmu o STEM oblasti (vedu, techniku, inžinierstvo a matematiku) u detí a mládeže prostredníctvom hravého vzdelávania v knižniciach. Tento cieľ však neobmedzuje poskytnúť komukoľvek bez ohľadu na vek možnosť objaviť svoju kreativitu, zhmotniť nápady čí získať nové digitálne alebo manuálne zručnosti.
Ako to bude vyzerať?
A čo všetko si bude môcť verejnosť v Inteligentnom laboratóriu vyskúšať? V prvom rade hravé roboty a mikropočítače, ktoré vzbudzujú záujem o programovanie, robotiku či umelú inteligenciu. Tí najmenší sa oboznámia s programovaním pomocou kreslenia farebných dráh, staršie deti si vyskúšajú blokové programovanie a tí pokročilí môžu skúsiť programovanie v jazyku Python a dokonca sa zúčastniť aj robotických súťaží. Na podporu kreativity, prototypovania a tvorby vlastných projektov sú v SmartLabe k dispozícii rôzne výrobné technológie ako 3D tlač, sublimačná tlačiareň, termolis, rezací ploter a pyrografické stanice. Nájde sa tu priestor pre každého – od začínajúcich dizajnérov a umelcov až po nadšencov technológií.
Inteligentné laboratóriá sú jedinečnou príležitosťou nielen pre popularizáciu vedy a výskumu u detí a mládeže po celom Slovensku, ale aj na rozvoj a podporu samotných knižníc. Mnohé aktivity v SmartLabe budú prepojené s knihami, čítaním a inými knižničnými službami, čím sa podporí aj tradičná úloha knižníc. Vďaka tejto synergii sa stanú knižnice nezastupiteľným partnerom spoločnosti v digitálnej ére.
Budovanie Inteligentných laboratórií je realizované v rámci opatrenia Podporovanie rozvoja inteligentných laboratórií v knižniciach. Opatrenie je súčasťou Akčného plánu Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií 2030, ktorej autorom je Výskumná a inovačná autorita Úradu vlády SR. Viac informácií o realizácii opatrenia a aktuality nájdete na webe smartlab.cvtisr.sk.
Text a foto Vedecká knižnica CVTI SR