Na observatóriu ESO (European Southern Observatory) na Cerro Paranal v Čile, ktoré leží neďaleko od Cerro Armazones – stanovišťa budúceho ďalekohľadu ELT, 26. mája 2017 slávnostne položili základný kameň budúceho najväčšieho teleskopu na svete.
Slávnostného ceremoniálu sa zúčastnila prezidentka Čilskej republiky Michelle Bachelet Jeriaová. Položenie základného kameňa symbolicky začína stavbu kupoly a hlavných konštrukčných prvkov najväčšieho ďalekohľadu sveta pre viditeľnú a infračervenú oblasť spektra. Zároveň ohlasuje nástup novej éry pozemnej astronómie.
Zapečatenie časovej kapsuly
Prezidentku Michelle Bachelet Jeriaovú prijali generálny riaditeľ ESO Tim de Zeeuw, manažér programu ELT (Extremely Large Telescope) Roberto Tamai a riaditeľ observatórií La Silla a Paranal Andreas Kaufer. Na stretnutí sa tiež zúčastnili ďalší zástupcovia čilskej vlády, zástupcovia medzinárodného priemyslu a vedeckých a technických pracovníkov ESO. Medzi najvýznamnejšie akcie sprevádzajúce ceremoniál patrilo zapečatenie časovej kapsuly (puzdra s artefaktmi) pre budúce generácie, ktorú pripravila organizácia ESO. Puzdro obsahuje plagát s fotografiami súčasného personálu ESO a knihu popisujúcu vedecké úlohy pre nový ďalekohľad. Hornú stranu kapsuly so zobrazením budúceho ďalekohľadu ELT tvorí šesťuholník, ktorý predstavuje model jedného zo segmentov primárneho zrkadla ďalekohľadu ELT v mierke 1 : 5. Ďalekohľad ELT prinesie objavy, ktoré si teraz nevieme ani predstaviť, a určite bude inšpirovať mnoho ľudí z celého sveta, aby sa zamýšľali nad vedou, technológiami a naším miestom vo vesmíre. To bude mať značný prínos pre členské štáty ESO, Čile a pre celý svet, povedal na stretnutí Tim de Zeeuw. S primárnym zrkadlom s priemerom 39 metrov sa ďalekohľad ELT stane najväčším astronomickým prístrojom sveta pre viditeľnú a infračervenú oblasť elektromagnetického žiarenia a prinesie éru nových technických riešení na poli veľkých astronomických teleskopov.
Rekordný kontrakt
Ďalekohľad umiestnia do obrovskej otáčavej kupoly s priemerom 85 metrov stojacej na ploche porovnateľnej s rozlohou futbalového ihriska. Pred rokom organizácia ESO podpísala kontrakt s konzorciom ACe Consortium, zloženým z firiem Astaldi, Cimolai a vybraného subdodávateľa EIE Group, na stavbu kupoly a základnej konštrukcie ďalekohľadu. Išlo o najväčší kontrakt, aký dovtedy ESO uzavrela a tiež o najväčší kontrakt v dejinách pozemnej astronómie. Po položení základného kameňa sa tak môže stavba budovy pre ELT a jeho základné štruktúry začať. Ceremoniál bol tiež príležitosťou na oficiálne pripojenie Cerro Paranal a Cerro Armazones k Čilskej národnej elektrickej sieti. Pripojenie prinesie úsporu nákladov, poskytne väčšiu spoľahlivosť a stabilitu. ELT je zatiaľ posledný z mnohých projektov organizácie ESO, ktoré v uplynulých 50 rokoch významne ťažili z trvalej podpory vlády Čile, kde ESO prevádzkuje svoje prístroje. Čile si tak udržuje pozíciu celosvetovej astronomickej veľmoci.
Najväčšie oko ľudstva
ELT sa stane najväčším okom ľudstva, aké kedy vzhliadalo k oblohe a môže revolučne zmeniť naše vnímanie vesmíru. Jeho úlohou bude riešiť celý rad vedeckých záhad, ktoré môžu pomôcť osvetliť naše vlastné korene vrátane pátrania po známkach života na extrasolárnych planétach podobných Zemi. Bude tiež študovať povahu tmavej hmoty a energie, alebo pozorovať rané štádiá vývoja vesmíru. Zároveň určite prinesie celý rad nových otázok, ktoré ešte nie sme schopní ani odhadnúť. V neposlednom rade potom pomôže zlepšiť aj náš život na Zemi prostredníctvom aplikácie nových prelomových technológií. Ďalekohľad ELT by mal zachytiť prvé svetlo v roku 2024.
RNDr. Zdeněk Komárek
foto ESO
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.