Materiál pre nadzvukové lietadlá

Nadzvukové lietadlá budúcnosti môžu byť revolučným skokom v rýchlostiach cestovania. Takéto lietadlo by preletelo z Londýna do New Yorku za dve hodiny. Foto NASA

Nadzvukové lietadlá, rakety a návratové moduly vracajúce sa do atmosféry Zeme ohrozuje teplo v rozpätí 2 000 až 3 000 ºC, vznikajúce pri rýchlostiach nad 5 mach. Preto vedci neustále hľadajú materiál, ktorý by ochránil povrch lietadiel a rakiet pred vážnym poškodením. V takýchto extrémnych podmienkach totiž horúci vzduch priam odparuje povrchové kovové vrstvy lietadiel alebo iných objektov prechádzajúcich cez atmosféru. Výskumníci z Univerzity v Manchestri a v Číne nedávno vyvinuli nový keramický povlak, ktorý je podľa manchesterského profesora Philipa Withersa až dvanásťkrát odolnejší než keramika doposiaľ používaná na tieto účely. Nový keramický materiál, vytvorený na báze karbidu zirkónu, odoláva horúčave až do 3 000 ºC. Použitá zlúčenina uhlíka pomáha zvýšiť odolnosť povrchu materiálu a jeho pevnosť. Vedci použili extrémne tvrdý a žiaruvzdorný materiál, ktorý sa komerčne používa ako nástroj na rezanie, a vylepšili ho úpravou jeho štruktúry pomocou práškovej metalurgie.

RN

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.