Ultrazvuk pre internet vecí

Frekvencia zvuku navrhnutá výskumníkmi a prenášaná z ultrazvukových reproduktorov je nepočuteľná pre ľudí, ale môžu ju zaznamenávať bežné mikrofóny. Foto Illinoiská univerzita

Mikrofóny, napríklad v smartfónoch, sú bežne vyrábané tak, aby počuli ľudský hlas. Človek nepočuje frekvencie vyššie než 20 kHz a bežný mikrofón má hornú hranicu počutia na úrovni 24 kHz. To znamená, že mikrofóny viac-menej zachytávajú len to, čo počujú aj naše uši. Vedci z Illinoiskej univerzity však vytvorili zvuk s frekvenciou minimálne 40 kHz, ktorý ľudia nepočujú, mikrofóny však áno. Tento zvuk totiž kombinuje viaceré tóny a práve ich kombinácia dokáže v interakcii so súčiastkami vnútri mikrofónu vytvoriť takzvaný tieň, ktorý je pre mikrofóny zachytiteľným zvukom. Frekvenciu zvuku možno vysielať len z ultrazvukových reproduktorov, ale mikrofón – prijímač signálu – sa vôbec nemení. Takéto mikrofóny sú v miliónoch zariadení vrátane všetkých smartfónov, povedal Haitham Hassanieh, profesor elektrotechniky a počítačového inžinierstva Illinoiskej univerzity. A náš signál možno prijímať bez úpravy mikrofónu, takže táto technika je ľahko dostupná pre interakciu so zariadeniami okolo nás – pre internet vecí, dodal.

JK

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.