Podujatím v Košiciach dnes vrcholí najväčšia preventívna akcia v oblasti ústneho zdravia zrealizovaná na Slovensku, ktorú organizuje Slovenský spolok študentov zubného lekárstva.
Orangutan Momo v ZOO v Spišskej Novej Vsi svoju zubnú kefku rýchlo zlikvidoval…
Roadshow nazvaná SPOLU ZA ZDRAVÝ A KRÁSNY ÚSMEV odštartovala 20. apríla 2016 v Bratislave a pokračovala 21. apríla v Nitre a Komárne, 22. apríla v Trnave a Leviciach, 24. apríla v Piešťanoch a Bojniciach, 25. apríla v Trenčíne a Banskej Bystrici, 26. apríla v Žiline a Martine, 27. apríla v Poprade a Levoči, 28. apríla v Prešove, 29. apríla v Bardejove a Michalovciach a 1. mája v Spišskej Novej Vsi.
Praktické školenia účastníkov v jednotlivých mestách zabezpečovalo takmer 80 študentov z troch slovenských univerzít – Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. Príprava tejto veľkej roadshow sa realizovala už od vlaňajšieho leta a podieľal sa na nej 30-členný organizačný tím študentov.
Dnes ráno si študenti rozložili svoj stan v poslednom meste. Na Hlavnej ulici pred Immaculatou v Košiciach po celý deň inštruujú obyvateľov a návštevníkov východoslovenskej metropoly, ako sa čo najlepšie starať o ústnu hygienu v duchu hesla „Keď neprídu pacienti do ambulancie, musia ísť (budúci) lekári do ulíc“…
„Toto je už štvrtý ročník celoslovenskej roadshow, ktorej cieľom je naučiť ľudí za pomoci inštruktáže s klasickou zubnou kefkou, medzizubnou kefkou či takzvanou single-kefkou správnu techniku čistenia zubov. V predchádzajúcich sedemnástich mestách sa nám podarilo zaškoliť v ústnej hygiene takmer štyritisíc občanov, pričom každý z nich si vďaka našim partnerom mohol odniesť aj kefku, s ktorou predtým trénoval správnu techniku čistenia zubov,“ hovorí študent 4. ročníka zubného lekárstva na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach Jakub Jánošík, prezident Slovenského spolku študentov zubného lekárstva a jeden z organizátorov podujatia. Študentská roadshow podľa neho opäť potvrdila, že Slováci majú stále čo doháňať – študenti sa presvedčili o tom, že Slovákom veľmi často chýbajú dôležité informácie i správne návyky.
„Nemožno to generalizovať, stretli sme sa ľuďmi, ktorí mali dostatočné vedomosti o ústnej hygiene a zjavne sa jej s ohľadom na stav svojho chrupu aj dostatočne venovali, no prišli sme do kontaktu aj s takými, ktorých zuby a ďasná vyzerali doslova katastrofálne. Najväčším negatívnym prekvapením boli pre nás pri inštruktáži v Komárne dvaja asi desaťroční súrodenci s masívnym zubným kameňom a silným zápalom okostice. Dokonca im obom chýbalo už v tomto veku niekoľko zubov! Ich ústna hygiena bola evidentne silne zanedbaná a mali sme pocit, že tie deti nepoužívali pravidelne ani len bežnú zubnú kefku… Neverili sme, že v dnešnej dobe je čosi také možné, zvlášť u malých detí,“ podotýka Katarína Kusynová, projektová manažérka roadshow, študentka 3. ročníka zubného lekárstva na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského.
Najstarší účastníci roadshow boli seniori vo veku okolo osemdesiat rokov, medzi ktorými boli priepastné rozdiely v stave ich chrupu. Zatiaľ čo jedna pani nemala už ani jediný vlastný zub, iný pán v jej veku mal ústa plné vlastných zubov bez medzier.
Podľa študentov aj pri čistení zubov platí „ohýbaj ma mamko…“
„Najmladšou účastníčkou bola iba osemmesačná Patrícia, ktorá od nás odchádzala so svojou vôbec prvou zubnou kefkou. Záujem jej mamičky o našu inštruktáž nás veľmi potešil, pretože pravidelná starostlivosť o ústnu hygienu je namieste už pri mliečnych zúbkoch a čím skôr sa návyky založia, tým lepšie. Preto sme radi, že medzi najčastejších našich stánkov patrili práve mamičky s deťmi,“ poznamenáva Katarína Kusynová.
Študentskej roadshow tento rok počasie veľmi neprialo, vo väčšine navštívených miest študentov privítal dážď alebo vietor, čo sa podpísalo pod nižší počet inštruktáží, ako pri predošlých ročníkoch roadshow. Tvrdia však, že ich roadshow nie je len o číslach, ale najmä o kvalite čistenia zubov a dobrej inštruktáži, preto sú radi, že sa niektorým záujemcom mohli venovať aj viac ako pol hodinu. Práve individuálny prístup k návštevníkom sa ukazuje byť veľmi efektívny v odstraňovaní zlých návykov a zlepšovaní ústnej hygieny u verejnosti.
„Výbornou pomôckou bol pre nás roztok, ktorý zafarbí zuby so zubným povlakom na fialovo, takže ľudia vidia rukolapný dôkaz stavu ich ústnej hygieny. Hlavne malé deti sa na fialových zúbkoch výborne bavili, no bola to pre nich aj motivácia na lepšie čistenie chrupu,“ konštatuje Jakub Jánošík, podľa ktorého je cieľom výnimočného študentského projektu naučiť ľudí správne sa starať o chrup, čo sa odzrkadlí na ich lepšom zdraví.
Tento rok nepoctila študentov návštevou žiadna celebrita ani nijaké „veľké zviera“, a tak včera pre odľahčenie navštívili v Spišskej Novej Vsi miestnu zoo a pozreli sa na zúbky aspoň tým štvornohým zvieratám. Zatiaľ čo somárikovi sa ústna hygiena celkom pozdávala, orangutan Momo svoju zubnú kefku rýchlo zlikvidoval…
Vedenie lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach študentov podporuje a ich aktivitu oceňuje aj primátor Košíc Richard Raši
Podľa odborného garanta projektu – prednostu Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie UPJŠ LF v Košiciach a UNLP Košice Dr.h.c. prof. MUDr. Andreja Jenču, CSc. majú Slováci v starostlivosti o ústne zdravie stále veľké nedostatky a Slovensko sa nachádza vo výskyte zubného kazu stále na nelichotivých popredných priečkach. Praktické inštruktáže v zubných ambulanciách zjavne nepostačujú a takáto forma osvety je pre ľudí osožná, pretože môžu nevtieravou formou získať vedomosti a zafixovať si správne návyky týkajúce sa ústnej hygieny.
Dekan Lekárskej fakulty UPJŠ je na aktivitu študentov zubného lekárstva hrdý, pretože prispievajú nielen k šíreniu osvety, ale aj znižovaniu strachu zo zubných lekárov medzi širokým obyvateľstvom. „Sami tiež získavajú cenné skúsenosti v kontakte so svojimi budúcimi pacientmi a okrem dôležitých komunikačných zručností pritom trénujú aj svoje organizačné schopnosti, pretože pripraviť takúto veľkú roadshow si vyžaduje veľa času a logistiky,“ zdôrazňuje prof. MUDr. Daniel Pella, PhD., podľa ktorého bude pre študentov kontakt s pacientmi rôzneho vzdelania, veku a sociálnych vrstiev pre študentov v budúcnosti veľkým prínosom.
Študentskú aktivitu oceňuje aj primátor mesta Košice MUDr. Richard Raši, PhD., MPH. „Ako lekára ma pochopiteľne teší kreativita študentov medicíny, ktorí sa nebáli výzvy a vybrali sa šíriť osvetu medzi ľudí. Verím, že na svojej ceste po Slovensku oslovili množstvo ľudí, ktorým svojou inštruktážou pomôžu zlepšiť starostlivosť o ich chrup a odzrkadlí sa to nielen na ich krajšom úsmeve, ale aj ušetrených peniazoch za zubné ošetrenie,“ poznamenáva primátor.