Imunitný systém ustavične monitoruje všetky kúty nášho tela a pátra po cudzích organizmoch, ktoré by nám mohli uškodiť. Patogény si však vytvorili viacero stratégií, ktorými sa tomuto pátraniu dokážu vyhnúť, napríklad sekréciu proteínov zabraňujúcich telu vytvoriť imunitnú odozvu. Igor E. Brodsky z Pennsylvánskej univerzity a jeho tím nedávno identifikovali náhradný alarm vnútri buniek, ktorý sa aktivuje, keď sa patogén pokúsi rozvrátiť imunitný systém.
Umierajúce nakazené bunky totiž komunikujú so zdravými bunkami, pričom svojou obeťou dajú susedom šancu, aby sa zachránili aspoň ony. Tento novoobjavený mechanizmus by mohol vysvetliť, ako je možné, že imunitný organizmus dokáže reagovať aj na hrozby, ktoré sú špeciálne uspôsobené na to, aby akúkoľvek reakciu znemožnili. Náhradný alarm by sa, okrem iného, mohol dať v budúcnosti využiť na zabíjanie nádorových buniek tým, že tieto bunky presvedčia, že všetko je stratené a treba chrániť aspoň svojich susedov.
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.