Zimný slnovrat, ktorý je na severnej pologuli začiatkom astronomickej zimy, nastane 21. decembra o 17:28 SEČ. Severný pól je v tomto bode od Slnka odvrátený najviac, zatiaľ čo južný pól je najviac naklonený k Slnku a na južnej pologuli začína astronomické leto.
Geminidy, po augustových Perzeidách azda najznámejší meteorický roj, a niekoľko zaujímavých stretnutí planét spestria pozorovanie nočnej oblohy počas mrazivých decembrových nocí.
Pozorovateľnosť planét
Merkúr v decembri je krátko pozorovateľný na začiatku mesiaca na večernej oblohe tesne po západe Slnka. V druhej polovici mesiaca – po 13. decembri, keď sa dostáva do dolnej konjunkcie so Slnkom, prechádza na skorú rannú oblohu, kde je krátko pozorovateľný pred východom Slnka. Venuša zotrváva v úlohe Zorničky, ale čoraz viac sa približuje k Slnku, čím sa jej pozorovateľnosť každým dňom zhoršuje. Mars môžeme vidieť pred východom Slnka. Jeho skoršie východy nám ho umožnia pozorovať o čosi dlhšie. Jupiter je taktiež pozorovateľný na rannej oblohe. Navyše sa k nemu každým ránom čoraz viac približuje Mars. Saturn môžeme vidieť tesne po západe Slnka na západnom obzore počas prvých decembrových večerov. Aj on sa však čoraz viac približuje k Slnku, až sa pre nás na istý čas stane úplne nepozorovateľným. Časovo najlepšie pozorovacie možnosti nám aj tento mesiac opäť ponúkne Urán. Ten je nad obzorom takmer počas celej noci. Aj Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu vidieť v prvej polovici noci.
Stretnutia planét a kométy
Prvé decembrové dni sa Merkúr zdržuje v blízkosti Saturnu. V noci 13. a 14. decembra okolo Marsu presviští Mesiac. Na rannej oblohe môžeme 15. decembra pozorovať Venušu v tesnej blízkosti Merkúru a 17. decembra na skorej rannej oblohe veľmi nízko nad obzorom môžeme zazrieť trio Merkúr, Mesiac, Venuša. Venuša vystrieda partnera 25. decembra, keď Merkúr v jej blízkosti vystrieda Saturn a 27. decembra nájdeme nad Mesiacom Urán. Z kometárnej ponuky na oblohe je sľubným pozorovacím kandidátom kométa C/2017 O1 (ASSASN) s magnitúdou 8,5 či kométa C/2017 T1 (Heinze) s magnitúdou 9.
Geminidy a Ursidy
Geminidy sú po augustových Perzeidách azda druhým najznámejším a najobľúbenejším meteorickým rojom. Sú aktívne od 4. do 17. decembra s maximom v noci z 13. na 14. decembra. Geminidy sú bohatým rojom s predpokladanou hodinovou frekvenciou udávajúcou počet 120 pestrofarebných jasných meteorov. Tieto meteory sú čiastočkami, ktoré za sebou zanecháva asteroid s názvom 3200 Phaeton. Tohto roku ich pozorovanie nebude rušené jasom Mesiaca. Druhým, menším rojom, sú Ursidy. Frekvenciou však zaostávajú za Geminidami. Ich hodinová frekvencia sa pohybuje medzi číslami 5 – 10. V tomto prípade ide o kúsočky prachu z kométy Tuttle, objavenej v roku 1790. Tento roj je každoročne aktívny od 17. do 25. decembra s maximom pripadajúcim na noc z 21. na 22. decembra. Počas tejto noci sa počet meteorov za hodinu zvýši na 50. Materským súhvezdím tohto roja je Malá medvedica.
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.