Silové pole je výraz, ktorý môžete poznať hlavne z prostredia sci-fi a hier. Existujú však projekty, ktoré sa snažia fikciu premeniť na skutočnosť.
V prvom rade musíme spresniť, čo si pod pojmom silové pole možno predstaviť. Má ísť o druh fyzikálneho poľa polguľovitého alebo obdĺžnikového tvaru, ktoré ľubovoľným postupom vytvorí nepriestrelnú, prípadne radiáciou a rôznymi druhmi energetických častíc nepreniknuteľnú bariéru. Môže, no nemusí byť využiteľné aj na zabránenie pohybu osôb či zvierat v definovanom priestore. To všetko pri zachovaní úplnej či čiastočnej priehľadnosti.
Vo väzení aj na bojisku
Keď si predstavíte napríklad väzenské cely chránené silovými poľami, ich výhoda je evidentná. Väzeň je pod neustálym dohľadom a nemôže uniknúť, ani urobiť nič, čo by väzenská stráž nespozorovala. Z prenosného silového poľa by profitovala armáda, keďže vojak schovaný za takouto bariérou by mohol byť chránený, no pritom by si zachoval úplný prehľad o stave na bojisku a za ideálnych podmienok by mohol strieľať bez obáv o svoju bezpečnosť.
Elektromagnet a horúca plazma
Ako životaschopný nápad na vytvorenie silových polí sa zdá ionizácia vzduchu. Pri výskume vesmíru sa totiž už dávnejšie zistilo, že pri pokuse o vyslanie rádiového signálu z kozmu na zemský povrch vrstva ionosféry planéty odrazila signál ako akési zrkadlo na odklon elektromagnetickej radiácie. Teoreticky by bolo možné vytvoriť takéto pole okolo chráneného objektu pomocou veľmi silného magnetu, ktorý by vytváral vrstvu extrémne horúcej plazmy. Pred časom sa do skúmania tejto možnosti pustili na Leicesterskej univerzite. Podľa teórie je zjavné, že takýto elektromagnet by mal extrémne vysokú spotrebu energie. Je teda otázne, či potrebné magnety už existujú a či by bolo možné ich efektívne napájanie súčasnými prostriedkami, resp. zdrojmi energie. Plazma by mala blokovať všetky frekvencie nad prahom vlastnej frekvencie a pod ním v závislosti od hustoty. Problém je, že pri tomto riešení by mala byť nepriehľadná. Tým by sa však výhoda takéhoto plazmového silového poľa, ktorého teória bola zverejnená aj v Journal of Special Physics Topics, prakticky stratila.
Bariéra generovaná laserom
Myšlienky ionizácie vzduchu sa chopil výrobca lietadiel Boeing v roku 2015 a jeho úmysel, ktorý vyústil do patentu, bol práve v poskytnutí riešenia pre armádu. Hlavný účel má byť ochrana posádky terénnych vozidiel a silové pole má vytvoriť neviditeľný štít v prípade, že sa blíži nárazová vlna z neďalekej explózie. Generátor na palube vozidla pritom prispôsobí oblúkové pole podľa smeru vlny na mieste, v ktorom je potrebná ochrana. Bariéra je generovaná laserovým lúčom, ktorý ionizuje vzduch a vytvára tak plazmu. Toto plazmové silové pole teda vytvára ochranný štít. Nevýhoda systému je v tom, že nefunguje proti priamemu zásahu vozidla. Chráni len v prípade výbuchu v jeho blízkosti, čo je však podľa tvrdenia výrobcu na bojisku pomerne častý jav. Najväčšie straty na životoch vraj vznikajú hlavne pri zranení črepinou či nárazovou vlnou. To isté platí aj o škodách na vozidlách a ich vybavení.
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
Peter Vnuk
Ilustračné foto PC REVUE, NASA