Zajtra popoludní, 9. mája, nastane vzácna astronomická udalosť, ktorú sme naposledy mohli pozorovať 7. mája 2003 a ďalšia možnosť sa nám naskytne až 11. 11. 2019. Ide o prechod Merkúru cez slnečný disk. Znamená to, že vidíme planétu pri jej dolnej konjunkcii zo Zeme premietať sa na kotúč Slnka. Sklon roviny obehu Merkúru okolo Slnka k ekliptike (rovine dráhy Zeme okolo Slnka) je približne 7°, preto sa pretínajú v jednej spoločnej priamke – uzlovej priamke.
K prechodu Merkúru cez slnečný disk dochádza iba vtedy, keď pri jeho dolnej konjunkcii sú Zem aj Merkúr súčasne v blízkosti tejto uzlovej priamky. Takýto úkaz sa odohrá približne 13-krát za storočie, tento rok navyše budeme môcť pozorovať takmer celý jeho priebeh. Celková doba prechodu je približne sedem hodín. Začiatok nastane 13:12 LSEČ a pozorovateľný je až do západu Slnka 20:15 LSEČ. Majme však na pamäti bezpečnosť pri pozorovaní – do Slnka sa nikdy nepozeráme voľným okom! Nezabudnime preto využiť buď projekčnú metódu, alebo rôzne astronomické filtre. 20 ŠŤASTLIVCI, KTORÍ SA ZAPOJILI DO NAŠEJ DVOJKOLOVEJ SÚŤAŽE O OKULIARE NA POZOROVANIE SLNKA, BY UŽ MALI MAŤ DOMA SVOJU VÝHRU – PÁR OKULIAROV OD SPOLOČNOSTI TROMF. Pár okuliarov im zabezpečí, že môžu prechod Merkúra pozorovať s niekým vo dvojici a deliť sa ním o svoje dojmy.
Okrem prechodu planét cez disk Slnka možno pozorovať nemenej pútavé prechody Jupiterových mesiacov alebo ich tieňov cez povrch tejto planéty. Takýto dvojitý prechod tieňov mesiacov Io a Callisto možno pozorovať aj 7. mája v ranných hodinách. Údaje o polohe Jupiterových mesiacov nájdeme aj v astronomických ročenkách či na internetových stránkach (napríklad tu alebo tu).