Angličania hovoria, že neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie. A keďže na Ostrovoch prší požehnane, vymysleli dobré oblečenie do dažďa.
Ľudia sa odjakživa usilovali chrániť pred dažďom a boli v tom veľmi vynaliezaví. V starovekej Ázii bol jedným z najstarších nájdených odevov do dažďa plášť zo slamy a trávy. Síce spĺňal svoj účel, ale bol ťažký a obmedzoval v pohybe. Inuiti vedeli, že je životne dôležité zostať v suchu. Aby to dosiahli, použili materiál, po ktorý nemuseli chodiť ďaleko – veľrybie črevo. Idea bola podobná ako pri goretexových membránach: črevo zadržiava vodu zvrchu a zároveň umožňuje odvod vlhkosti zvnútra. Z veľrybieho čreva si vyrobili jednoduché pláštenky, dokonca použili lepidlo vyrobené z kostí, aby sa švy nešili, ale lepili, a tak lepšie zabránili prieniku vody. V dažďových lesoch Južnej Ameriky domorodci extrahovali latex z kaučukovníka a vyrábali primitívne nepremokavé oblečenie a obuv. Keď Európania podnikali v 18. storočí expedície do amazonských pralesov, inšpirovali sa domorodcami a sami začali v Európe s výrobou nepremokavého oblečenia s použitím prírodnej gumy. Hoci vtedy išlo o vcelku populárne oblečenie, ukázalo sa, že prírodný kaučuk nie je ideálny materiál – v teple zmäkol a lepil sa, v chladnom počasí stvrdol a lámal sa. Prírodný kaučuk však nedal spávať škótskemu chemikovi Charlesovi Macintoshovi (1766 – 1843), ktorý navyše rád experimentoval s naftou. Keď gumu zmäkčil naftou, zmes sa stala zrazu ohybnejšia a lepšie si v tep- lejšom či chladnejšom počasí držala tvar. Materiál nazval indická guma a keď sa zlúčila s látkou, vznikol vodotesný povrch. V roku 1823 získal patent na materiál, z ktorého sa začali šiť odevy, najmä kabáty. Macintosh čoskoro zdokonalil proces výroby nepremokavej tkaniny – guma sa nenanášala priamo na látku, ale medzi dve vrstvy tkaniny. Od krajčírov žiadal, aby nepoužívali ihly, lebo plášte by prepúšťali vodu. Možno ho časom prestalo baviť časté varovanie krajčírov, tak si sám otvoril vlastnú manu- faktúru, kde vyrábal pršiplášte, ktoré mali tepelne zvárané švy. Škótov vynález časom prešiel mnohými vylepšeniami a vďaka moderným technológiám a materiálom aj výraznými zmenami, no doteraz sa v angličtine na označenie pršiplášťa používa slovo mackintosh alebo skrátene mac.
R
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.