Naše oblečenie môže raz odpočúvať soundtrack nášho života. Nová tkanina funguje ako mikrofón – zachytáva reč, šumenie lístia a štebotanie vtákov – a mení tieto akustické signály na elektrické. Dokáže počuť aj tlkot srdca svojho nositeľa. Mohla by poskytnúť pohodlný a dokonca moderný spôsob monitorovania telesných funkcií alebo pomáhať pri počúvaní.
Vedci z MIT sa inšpirovali ušným bubienkom, v ktorom zvukové vlny spôsobujú vibrácie kolagénových vláken a menia sa na elektrické signály. Vlákna v novej tkanine tiež premieňajú prichádzajúci zvuk na vibrácie. Špeciálne vlákno z piezoelektrických materiálov, ktoré pri stlačení alebo ohnutí vytvárajú napätie, potom z vibrácií vytvára elektrické signály, ktoré sa môžu snímať a zaznamenávať. Tkanina je integrovaná do odevu ako bežná tkanina. Ako mikrofón fungovala aj po desiatich praniach.
Tím dokázal vyrobiť tričko, ktoré počulo srdce svojho nositeľa podobne ako stetoskop. Mikrofón z látky by mohol v budúcnosti poskytovať informácie podobné EKG. Tkanina by mohla pomôcť aj pri komunikácii: rozdiel v čase zachytenia zvuku sa dá pomocou vhodne rozmiestnených piezoelektrických vláken použiť na zistenie smeru, odkiaľ zvuk prišiel. Po pripojení na zdroj energie môžu látkové mikrofóny prenášať zvuk ako reproduktor.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP