Vedci dali na akvárium kolesá, aby otestovali, či sa zlaté rybky (Carassius auratus) dokážu pohybovať na súši rovnako dobre ako vo vode. Vozík využíva technológiu laserového snímania lidar, palubnú kameru a softvér na sledovanie pohybu a polohy rybiek v nádrži. Keď ryba pláva smerom k stene s nozdrami namierenými von, vozidlo sa tým smerom otáča.
Aby otestovali zručnosti zlatých rybiek pri riadení nádrže, vedci vložili šesť z nich – po jednej – do vozidla uprostred obdĺžnikového priestoru. Vždy, keď rybka pilotovala plavidlo smerom k ružovej tabuli na jednej zo stien miestnosti, dostala potravinovú odmenu. Po niekoľkých dňoch ryby zasiahli svoj cieľ aspoň 15-krát počas 30-minútového experimentu. Čoskoro bola každá ryba schopná nájsť ružovú tabuľu aj vtedy, keď sa zmenila jej poloha alebo ju sčasti prekrývali tabule rôznych farieb.
Experiment ukazuje, že navigačné schopnosti rybiek nie sú obmedzené na ich domáce prostredie. Vedci navrhujú nabudúce umiestniť do improvizovaných ponoriek suchozemské zvieratá, napríklad potkany, aby sa zistilo, či im to ide vo vode rovnako dobre ako rybám na suchu. Mohli by tiež preniesť mobilné ryby do prírody a otestovať ich schopnosť šoférovať v prirodzenejšom a komplexnejšom prostredí.
Zo stránky Science spracovala BP