Ondrej Čierny začal študovať na Slovensku, teraz však svoju perspektívu vidí v štúdiu v zahraničí. Jeho rozhodnutie ovplyvnili aj letné zahraničné stáže, v rámci ktorých sa dostal k výskumu v oblasti kozmonautiky a automatizácie a jeho diplomová práca zaujala odborníkov na MIT.
Po stáži v Edinburghu ste sa rozhodli odísť zo Slovenska a študovať v zahraničí. Čo najviac ovplyvnilo vaše rozhodnutie?
V Škótsku som strávil len šesť týždňov, ale bola to pre mňa inšpirujúca skúsenosť. Mal som veľmi dobrý dojem najmä z celkovej atmosféry a z medziľudských vzťahov na škole. Kolegovia, akademici, s ktorými som spolupracoval, sršali entuziazmom a nadšene hovorili o svojom výskume. Bolo vidieť, že každý tam prišiel preto, lebo práca ho naozaj baví a vidí v nej zmysel. Ľudia boli všeobecne veľmi otvorení a prívetiví. Na Slovensku som sa po návrate v posledných bakalárskych ročníkoch stretával niekedy s opakom. Často prevládala frustrácia a zdalo sa mi, že niektorí vyučujúci ako keby ani nemali záujem o predmet, ktorý vyučujú. Žiaľ, podobný nezáujem bolo vidieť aj na niektorých študentoch.
Ste absolventom programu priemyselná informatika, prečo ste sa rozhodli študovať vesmírne vedy a technológie?
Prekvapivo jeden z mojich najobľúbenejších predmetov popri štúdiu priemyselnej informatiky bola fyzika. Ku kozmickým technológiám ma priviedol najmä voliteľný predmet o pokročilej fyzike. Určite za to môže docent Valko, ktorý patril k tým zanietenejším pedagógom a jeho štýl prednášania a schopnosť jednoducho vysvetliť aj komplikované javy ma doteraz fascinujú. Z celej fakulty sme si tento predmet zapísali iba piati študenti, čo sa nakoniec ukázalo ako výhoda. Prednášky v menšom kolektíve boli veľmi osobné a interaktívne, mohli sme si párkrát vypýtať tému, ktorá nás najviac zaujímala. A tak sme sa na prednáškach venovali napríklad raketám, vesmírnym sondám, vzniku a zániku hviezd, čiernym dieram, tmavej hmote, antihmote a iným zaujímavým témam. Po tomto predmete a ďalšej spolupráci s docentom Valkom som sa rozhodol zamerať sa na kozmický výskum a technológie aj vo svojom štúdiu.
Bolo ťažké nájsť si cestu pre štúdium v zahraničí?
Keď som na internete narazil na program SpaceMaster, rozhodol som sa pokračovať v inžinierskom štúdiu v zahraničí, keďže tento program je priamo zameraný na kozmické technológie. Prvý semester sa študuje na univerzite v Nemecku, na Julius Maximilian University vo Würzburgu, druhý na švédskej Lulea University of Technology v Kirune. V treťom si môžu študenti vybrať medzi šiestimi univerzitami v rôznych krajinách, ja som sa vrátil na univerzitu do Nemcka. Prednášky boli od začiatku zaujímavé a na viacerých z nich sme mali možnosť diskutovať priamo s expertmi z kozmického priemyslu, napríklad s inžiniermi z ESA alebo Airbusu. Po stáži v Škótsku som si povedal, že niečo podobné zopakujem aj ďalšie leto. Letnú stáž chápem ako možnosť spoznať nové krajiny a kultúry, nájsť si nových kamarátov, zarobiť si a získať skúsenosti do budúcej kariéry. Prekvapuje ma, ako málo študentov u nás niečo také aspoň vyskúšalo. A pritom je to jednoduché, stáže sa dajú vybaviť napríklad cez študentskú organizáciu IAESTE.
Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 4/2017.Časopis Quark si môžete objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk
Vladimír Ješko