Už v čase, keď si ľudia stavali prvé príbytky, azda uvažovali aj nad tým, ako si skrášliť ich okolie. Popri vývoji architektúry stavieb prebiehal a stále prebieha aj vývoj architektúry záhrad. Odzrkadľujú sa v ňom vplyvy rôznych kultúr. Ich prierezový prehľad poskytuje výstava IGA, ktorá sa koná do 15. októbra v Berlíne.
Záhrady sprevádzajú život človeka už stáročia, a to v dvojakom zmysle – ako miesto na odpočinok i na lopotu. Záhradničenie je aj u nás populárnou záľubou spájajúcou prácu s radosťou nad dobrou úrodou či z pohľadu na krásne kvetinové záhony. V nádherných záhradách sa radi prechádzali už starovekí panovníci. Semiramidine visuté záhrady, ktoré dal v 7. storočí pred naším letopočtom postaviť kráľ Nebukadnesar II. pre svoju manželku, sa dokonca stali jedným zo siedmich divov starovekého sveta.
Oceán farieb
Rovnako ako architektúra stavieb aj architektúra záhrad, vytvárajúca estetický súlad stromov, kríkov, kvetov a prípadne aj vodných plôch, sa postupne vyvíjala, pričom v rôznych krajinách vznikli typické záhradnícke štýly. Laik pri prechádzke záhradou možno vníma len jej krásu, odborník vie, či ho očaruje klasická talianska renesančná záhrada alebo záhrada francúzska či, povedzme, anglická. A aké sú najnovšie svetové trendy v tvorbe záhrad a záhradnej architektúry? Prierezový prehľad o nich poskytuje výstava IGA, ktorá sa práve koná v Berlíne. (od 13. apríla do 15. októbra). Ústredným motívom výstavy je oceán farieb.
Najväčšia slávnosť kvetov v Európe
Skratka IGA znamená Internationale Gartenausstellung, teda medzinárodná záhradnícka výstava. Táto výstava, ktorej organizovanie schvaľuje Medzinárodný úrad pre výstavy (BIE) v Paríži, sa spravidla koná každých desať rokov, ale termín tohtoročnej výstavy bol posunutý z roku 2013 na rok 2017, aby IGA nebola časovo príliš blízko k známej výstave kvetov Floriade v Holandsku.
Medzinárodná záhradnícka výstava IGA sa vôbec po prvý raz koná v nemeckom hlavnom meste, pričom podľa organizátorov ide o najväčšiu kvetinovú slávnosť v Európe. Rozsiahly areál výstavy má plochu 104 hektárov, na ktorú by sa zmestilo približne 140 futbalových ihrísk, a dominuje mu 120 metrov vysoký kopec Kienberg, na ktorom je 30 metrov vysoká rozhľadňa, poskytujúca výhľad na celý Berlín. Z jednej strany areálu na protiľahlú stranu sa návštevníci môžu dostať aj 1,5 km dlhou lanovkou, ktorá je prvou kabínkovou lanovkou na území Berlína.
Vzdelávacie programy a sprievodné akcie
Počas 186 dní trvania výstavy ponúkne IGA aj viac než 2 000 akcií, týkajúcich sa najmä záhradného umenia a krajinnej architektúry. V areáli je aj edukačné centrum, poskytujú ce vzdelávacie programy – napríklad pre školské triedy – z oblasti záhradníctva, prírody, výživy, zdravia a ochrany životného prostredia. Pre deti je k dispozícii rozľahlý detský areál s preliezačkami v tvare zvierat, dospelí sa môžu pokochať vodnými záhradami a spievajúcimi fontánami pozdĺž vodnej promenády (Promenade Aquatica). V areáli výstavy je aj tropický skleník, v ktorom možno obdivovať najmä palmy a orchidey. Výstava je pre Berlín aj príležitosťou pritiahnuť do mesta ďalších turistov z celého sveta. „IGA je jedinečnou príležitosťou predstaviť metropolu ako mesto zajtrajška s vysokou životnou úrovňou. Berlín je symbolom zeleného urbanizmu,“ povedala pri otvorení výstavy predsedníčka Deutsche Zentrale für Tourismus (Nemecká centrála pre turizmus) Petra Herdorferová.
Záhrady sveta
Vývoj záhradnej architektúry sa v jednotlivých oblastiach vyvíjal pod vplyvom miestnych kultúrnych tradícií. Veľmi lákavou časťou výstavy IGA je preto expozícia nazvaná Záhrady sveta. V nej možno vidieť ukážky trendovej záhradnej architektúry, navrhnuté inovatívnymi záhradnými dizajnérmi z piatich kontinentov. Ide o ukážkové záhrady od návrhárov z Austrálie, Brazílie, Čile, Číny, Veľkej Británie, Libanonu, Južnej Afriky, Thajska a USA. Stručne predstavíme aspoň zopár záhradných kreácií z rôznych krajín. Brazílsky krajinný architekt Alex Hanazaki je autorom výtvoru, nazvaného Súčasná brazílska záhrada, ktorá má predstavovať syntézu umenia a prírody – záhrada s bazénikom a kamennými skulptúrami pôsobí stroho, ale upokojujúco. Za jednu z najoriginálnejších záhradných kreácií možno považovať dielo juhoafrického štúdia GREENinc, ktoré nesie názov Africká kytica. Na prvý pohľad nemusí byť zrejmé, že originálne kvetináče sú osadené do konštrukcie, pripomínajúcej trup lode – to má symbolizovať prepravu tovarov a ľudí. Inou symbolikou sa vyznačuje záhrada s názvom Pokoj mysle, ktorú navrhlo thajské štúdio PLA. Terasovité skulptúry vyčnievajúce nad vodnú plochu tejto záhrady symbolizujú geologické procesy, ktoré viedli k vzniku ostrovov na juhu Thajska. Exotickú orientálnu nádheru vyžaruje záhrada, ktorú navrhol čínsky profesor záhradnej architektúry Zhu Yufan. Jeho dielo má názov Dule Yuan, čo približne znamená Záhrada nerušenej radosti. Aj naši záhradkári a záhradníci určite nájdu na berlínskej výstave IGA 2017 množstvo inšpirácií na skrášlenie svojich záhrad.
Rado Mlýnek
Foto Lichtschwaermer a autor
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.