Ako sa správne vyká žene? Aký tvar má prídavné meno alebo zámeno pri vykaní? Kedy píšeme zámená vy, váš s veľkým začiatočným písmenom? Na tieto otázky o spôsobe oslovovania, jedného zo sprievodných znakov úctivej a slušnej komunikácie, ktoré sa nazýva vykanie, sa zameriame v našom príspevku.

Aj keď sa zdá, že je to už ošúchaná téma, viaceré komunikačné situácie, s ktorými sa bežne stretávame, potvrdzujú jej neustálu aktuálnosť. Nesprávny spôsob vykania možno najmä vo verejných prejavoch považovať za vážny nedostatok. Používateľom najčastejšie robí problém gramatický tvar slovesa, no rovnako sa mýlia aj v tvare prídavného mena, trpného príčastia, zámena či radovej číslovky. Občas si môžeme vypočuť aj takéto gramaticky nesprávne utvorené vety: Pán Novák, priniesol ste požadovaný doklad? – Pani, volala ste nám už trikrát. – Pán kolega, bol ste včera v práci? – Mala ste si prečítať návod na používanie. Základnou zásadou pri vykaní je použitie tvaru slovesa v druhej osobe množného čísla bez ohľadu na to, či vykáme žene alebo mužovi. Správna podoba vyjadrení je preto: Pán Novák, priniesli ste požadovaný doklad? – Pani, volali ste nám už trikrát. – Pán kolega, boli ste včera v práci? – Mali ste si prečítať návod na používanie.
Platí tiež pravidlo, že prídavné meno, trpné príčastie, radová číslovka a zámeno, ktoré tvoria druhú časť slovesno-menného prísudku (prvou časťou býva najčastejšie sponové sloveso byť), a slová sám, rád, vinen, hoden sú pri vykaní v rovnakom čísle a rode ako oslovená osoba. Ak oslovujeme muža, ktorému vykáme, správne sú vyjadrenia: Pane, boli ste spokojný s obedom? – Skončili ste prvý. – Sused, pôjdete tam sám? – Aké knihy máte rád? – Tomáš, vy ste ten, na koho som čakal. – Nie ste si istý? Keď vykáme žene, náležité sú tvary: Pani, boli ste spokojná s obedom? – Skončili ste prvá. – Pani suseda, pôjdete tam sama? – Aké knihy máte rada? – Zuzana, vy ste tá, na koho som čakal. – Nie ste si istá? Treba pripomenúť (aj keď tu už nejde o vykanie), že ak oslovujeme skupinu ľudí, prídavné meno, trpné príčastie, radová číslovka, zámeno a slová sám, rád, vinen, hoden sú v množnom čísle, napr. Teší nás, že ste všetci boli spokojní s pobytom. – Skončili ste prví. – Kamaráti, pôjdete tam sami? – Dámy, aké knihy máte rady? – Vy ste tie, na ktoré som čakal. – Nie ste si istí?
A ako je to s písaním tvarov Vy, Váš v korešpondencii? Na znak úcty v listoch aj e-mailoch píšeme tvary osobných zámen Vy, Váš vždy s veľkým začiatočným písmenom, a to vtedy, keď komunikujeme s jednou osobou, ktorej vykáme, aj keď oslovujeme viac adresátov, napr. kolektív obchodnej spoločnosti. Dodávame, že v korešpondencii píšeme na znak úcty s veľkým začiatočným písmenom aj tvary zámen Ty, Tvoj pri tykaní. V ostatných prípadoch sa tvary zámen vy, váš píšu s malým začiatočným písmenom bez ohľadu na to, či vykáme, alebo nie. Máme na mysli napríklad rôzne ponuky internetových obchodov, texty na bilbordoch a v letákoch, znenie otázok v rozhovoroch v novinových článkoch a iné.
Na záver zhrnieme, že vykanie je zdvorilostná forma, ktorou sa obraciame iba na jednu osobu a dodržiavame pri nej dve pravidlá. Určitý slovesný tvar je vždy v druhej osobe množného čísla, napr. Kolega, doniesli by ste mi časopis?, a prídavné meno, zámeno, radová číslovka, trpné príčastie a slová sám, rád, vinen, hoden sú v takom istom čísle a rode, ako je oslovovaná osoba, napr. Kolegyňa, ste si istá, že si nechcete príspevok prečítať ešte raz? – Kolega, ste si istý, že si nechcete príspevok prečítať ešte raz?
Judita Páleníková
Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV, v. v. i., v Bratislave
Príspevok vznikol v rámci grantového projektu VEGA 2/0132/24.