Aktéri zimných divadiel

Stehlíky pestré obľubujú semená lopúchov alebo iných burín, pochutia si však aj na slnečnici.

S príchodom chladnejších dní je príroda čoraz pustejšia a mnohé spevavce už dávno odleteli do teplejších krajín. Keď nastane zima, ožívajú naše záhrady novými návštevníkmi – vtákmi, ktoré do blízkosti ľudských sídel prichádzajú za potravou.

V zimnom období máme možnosť pozorovať viacero druhov vtákov, ktoré počas roka v záhrade neuvidíme. Najčastejším dôvodom býva dostupnejšia potrava plodov a semien alebo vyvesené kŕmidlo, kde vtáky pravidelne nachádzajú potravu.

Prehliadka vtáčích druhov

Sojka škriekavá je vzácny návštevník, pochutí si na slnečnici, loji alebo odrezkoch mäsa.

Medzi najčastejších zimných návštevníkov našich záhrad patria najmä sýkorky. Pomerne hojne sa pri kŕmidlách objavujú najmä sýkorky veľké a belasé, zriedkavejšie sýkorky hôrne, chochlaté alebo sýkorky uhliarky. Početné zastúpenie majú aj niektoré naše stehlíky. Kŕmidlá navštevujú hlavne stehlík zelený a pestrý, vzácnejšie sa môže objaviť stehlík čečetavý alebo drobný čížik lesný. Medzi najatraktívnejšie druhy patrí najmä glezg hrubozobý, ktorý nás upúta zavalitým telom a mohutným kužeľovitým zobákom, alebo hýľ lesný s krásnym karmínovočerveným zafarbením. Ak ponecháme na jabloniach zopár jabĺk, určite si na nich pochutia najmä drozdy. Najčastejšie drozd čierny alebo drozd čvíkotavý, ktorý je u nás najmä v zimných mesiacoch častým návštevníkom ľudských obydlí. Vzácnejšie môžeme pozorovať aj drozda trskotavého a výnimočne a len v niektorých rokoch sa môžeme dočkať aj neočakávanej návštevy – chochláča severského. Ten s obľubou vyhľadáva ovocné sady a záhrady, kde sa hostí najmä na jablkách.

Pri kŕmidle môžeme pozorovať viacero vtáčích druhov v družnej debate.

Pri kŕmidlách v záhrade môžeme pozorovať aj ďalšie druhy vtákov. Najmä vrabec domový a poľný, hrdlička záhradná či pinka lesná nie sú žiadnymi náhodnými okolo letiacimi. Zriedkavejšie môžu priletieť aj rôzne druhy ďatľov, brhlíky, mlynárky, červienky, pinky severské alebo sojky. Aby sme mohli pozorovať čo najpestrejšie druhové zloženie vtákov v záhrade, musíme sa pravidelne starať o ich prikrmovanie.

 

Najčastejšími zimnými návštevníkmi našich záhrad sú sýkorky a pinky. Často medzi nimi dochádza k bojom o potravu.

Ako prikrmovať vtáky

S kŕmením vtákov je najlepšie začať už v novembri, aby si vtáky na kŕmidlo zvykli. Na kŕmenie je najvhodnejšie drevené kŕmidlo so strieškou, ktoré môžeme zhotoviť z odrezkov dreva. Ak nemáme vhodný materiál alebo stolársku zručnosť, často postačí aj dvojlitrová plastová fľaša, do ktorej vyrežeme otvor a zavesíme ju na konár stromu. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie krmiva. Na miestach, kde chodíme len z času na čas, sú preto vhodné samozásobovacie kŕmidlá, ktoré vďaka špeciálnym zásobníkom poskytnú vtákom potravu dlhší čas. Keď kŕmime vtáky nepravidelne a len občas, odrazí sa to aj v ich návštevnosti. Ak vtáky v kŕmidle nenájdu potravu niekoľko dní, prestanú ho navštevovať a trvá dosť dlho, kým sa opäť vrátia. Naopak, ak kŕmime pravidelne, počet vtákov pri kŕmidle postupne pribúda a zväčšuje sa aj počet rôznych druhov, často aj takých, ktoré by sme ani nečakali. Preto je potrebné, aby sme vtáky kŕmili čo najpravidelnejšie a rôznorodou potravou.

Pestrý jedálny lístok

Ďatle majú najradšej hovädzí loj.

Asi najvhodnejšou zimnou vtáčou potravou sú semená slnečnice, ktoré obľubuje mnoho druhov. Vhodné sú aj semená prosa, repky, pšenice, ale aj orechy, lieskovce, bukvice, prípadne jablká, nastrúhaná mrkva, loj, stuhnutý tuk alebo tvaroh. Na kŕmenie niektorých druhov vtákov sú vhodné aj plody jarabiny, šípok, bazy alebo vtáčieho zobu.
Vtáky by sme nemali prikrmovať výrobkami z pečiva ani solenými a korenenými jedlami alebo varenými potravinami či ich zvyškami. Veľmi dôležité je udržiavať čistotu v okolí kŕmidla, pretože tým zabránime šíreniu baktérií a parazitov. V posledných rokoch sa v niektorých obchodných reťazcoch objavili špeciálne kŕmne zmesi v tvare guľôčok, určené na prikrmovanie vtákov. Ich výhoda spočíva najmä v tom, že na ich použitie nie je potrebné nijaké kŕmidlo. Guľôčka kŕmnej zmesi je zabalená v sieťke, ktorú upevníme a jednoducho zavesíme na vhodné miesto. Takéto kŕmne zmesi si môžeme urobiť aj doma. Stačí zmiešať rôzne druhy semien s rozpusteným lojom, naliať do vhodnej nádoby a nechať stuhnúť.

Na kŕmenie vtákov sú najvhodnejšie drevené kŕmidlá so strieškou.

Kam umiestniť kŕmidlo

Rovnako ako správna potrava je veľmi dôležité aj umiestnenie kŕmidla. Umiestňujeme ho minimálne vo výške 1,5 m na voľné priestranstvo, s dostatočným, aspoň dvojmetrovým odstupom od najbližších stromov. V jeho blízkosti musia byť stromy alebo kríky, lebo niektoré druhy vtákov, napríklad sýkorky či brhlíky, nekonzumujú potravu v kŕmidle, ale odletia s ňou k blízkemu stromu.
Blízkosť stromov a hustých kríkov je dôležitá aj preto, aby sa vtáky cítili pri kŕmení bezpečne a v prípade nebezpečenstva sa mohli čo najskôr ukryť vo vhodnom prostredí. V okolí kŕmidla sa totiž často nachádzajú aj prirodzené predátory vtákov, ako sú mačky, kuny a veľmi často aj jastraby. Najmä jastrab krahulec sa v zime veľmi rád zdržiava v okolí takýchto krmovísk. Loví často zo zálohy a vtákov sa snaží prekvapiť. Ak sa rozhodnete pomôcť vtákom v ich ťažkom období nedostatku potravy, určite to neoľutujete. Odmenou za námahu vám bude nielen dobrý pocit, že ste pomohli vtákom prežiť zimu, ale aj nevšedné divadlo, ktoré vám pri kŕmidle pripravia.

Text a foto Ing. Ľubor Čačko

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2017. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.