Počas uplynulých štyroch rokov astronómovia pozorovali, ako supermasívna čierna diera v strede galaxie SDSS1335+0728 prechádza zo slabej a tichej fázy do jasnej a aktívnej. Bolo to prvýkrát, čo sa takýto prechod pozoroval v reálnom čase. Vedcom to umožňuje nahliadnuť do procesov poháňajúcich aktívne galaktické jadrá (AGN), ktoré vznikajú, keď supermasívne čierne diery pohltia obrovské množstvo materiálu a stanú sa dostatočne jasnými na to, aby ich bolo vidieť v celom vesmíre.
SDSS1335+0728 sa nachádza 300 miliónov svetelných rokov od Zeme a prvýkrát upútala pozornosť vedcov v decembri 2019, keď si na Palomar Observatory v Kalifornii všimli, ako sa dramaticky zjasňuje. Čierne diery sa môžu rozsvietiť, keď roztrhajú a pohltia hviezdy. Ako sa materiál otáča okolo čiernej diery, zahrieva sa a produkuje jasné žiarenie. Takéto udalosti trvajú maximálne niekoľko dní alebo mesiacov. Astrofyzička Paula Sánchezová Sáezová a jej kolegovia však pozorovali, ako SDSS1335+0728 žiari niekoľko rokov. Všetko naznačuje, že prvýkrát pozorujeme vznik AGN, hovorí P. Sánchezová Sáezová.
Je možné, že SDSS1335+0728 pohlcuje menšiu satelitnú galaxiu, ktorá do nej spadla. Vedci dúfajú, že uskutočnia ďalšie pozorovania pomocou Vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba, aby sa dozvedeli, ako supermasívne čierne diery rastú.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP