Vôňa geosmínu je nezameniteľná: šíri sa vzduchom po letnom daždi alebo nám naplní nos pri práci na záhrade. Je to zemitá vôňa vlhkej pôdy a podľa vedcov má aj osobitný účel. Tvoria ju baktérie, ktoré sú producentmi toxínov, a je varovaním pre červa Caenorhabditis elegans, že baktérie, ktoré by požral, sú jedovaté. Je signálom, ktorý aktivuje chuťový zmysel slepého červa, podobne ako jasné farby húsenice alebo ostne rýb z čeľade štvorzubcovité upozorňujú vidiaceho predátora, aby sa od nich držal ďalej.
Len niekoľko milimetrov dlhé hlístovce ako C. elegans sa vyskytujú po celej Zemi vrátane Antarktídy. Výskumníci ich často používajú ako modelový organizmus, pretože ich biologické systémy sú menej zložité, ale podobné ľudským. Geosmín v Streptomyces coelicolor, baktérii, ktorá je toxická pre C. elegans, zrejme nemá inú úlohu ako signál. Nepomáha bunkám rásť, jesť ani deliť sa. Neodrádza priamo predátorov. Zdá sa, že je tam len ako varovanie, hovorí biochemik Brandon Findlay.
Geosmín je veľmi prenikavá zlúčenina a hoci mnohí považujú jej vôňu za príjemnú, ide aj o častý kontaminant pitnej vody, ktorý spôsobuje, že voda chutí ako blato.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP