Ráno 21. júna o 4:24 svetového času (a 6:24 nášho času) nastáva letný slnovrat. Severný pól Zeme je maximálne naklonený k Slnku, ktorého svit dopadá kolmo na obratník Raka. Je to prvý deň leta na severnej pologuli a prvý deň zimy na južnej pologuli.
V oblastiach na sever od severného polárneho kruhu (66° severnej zemepisnej šírky) v deň letného slnovratu Slnko nezapadá. Za touto severnou rovnobežkou teda nastáva polárny deň. Čím severnejšie, tým je počet polárnych dní väčší. V oblastiach na juh od južného polárneho kruhu (66° južnej zemepisnej šírky) Slnko nevyjde a nastáva polárna noc. Čím južnejšie, tým je počet polárnych nocí väčší.
Planéty
Merkúr je pozorovateľný na rannej oblohe počas prvej polovice mesiaca. V druhej júnovej dekáde zostane zahalený v lúčoch Slnka.
Venuša v podaní Zorničky je pozorovateľná počas celého júna na skorej rannej oblohe. Mars sa počas júnových dní čoraz viac približuje k Slnku, čím sa pre nás stáva nepozorovateľný. Jupiter nám, naopak, tento mesiac ponúka dobré podmienky na pozorovanie, podobne ako aj Saturn a v prípade, že vlastníme aspoň triéder alebo malý ďalekohľad, tak aj Urán a Neptún. Dňa 4. júna dôjde ku konjunkcii Mesiaca s Jupiterom. Mesiac bude 1,4° severne a zoskupenie Mesiaca, Jupitera a hviezdy Spiky uvidíme na oblohe 3. a 4. júna. Dňa 10. júna bude Mesiac v konjunkcii so Saturnom (Mesiac 2,2° severne) a 15. júna sa bude Saturn nachádzať v opozícii. Jeho povrch bude maximálne osvetlený Slnkom, čím dosiahne najvyššiu jasnosť v roku a bude viditeľný počas celej noci. Dňa 21.júna nájdeme Venušu 2° severne od Mesiaca a 24. júna sa na miesto mesačného spoločníka dostane Mars vo vzdialenosti 4° severne.
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.