Hoci nám november svojimi skracujúcimi sa dňami pripomína príchod zimy, pre pozorovanie nočnej oblohy sú skoré západy Slnka prínosom. Objekty nočnej oblohy môžeme pozorovať omnoho dlhšie ako počas letných nocí.
Z planét na novembrovej oblohe bude počas celého mesiaca celú noc dobre pozorovateľný Urán, novinkou na oblohe je kométa s označením C/2017 O1.
Pozorovateľnosť Planét
Merkúr je v novembri krátko pozorovateľný koncom mesiaca na večernej oblohe tesne pred západom Slnka. Venuša zotrváva v úlohe Zorničky, takže ju počas celého novembra môžeme vidieť v skorých ranných hodinách do východu Slnka. Mars, podobne ako Venušu, môžeme vidieť pred východom Slnka. Jeho skoršie východy nám ho však umožnia pozorovať o čosi dlhšie. Jupiter môžeme pozorovať len počas posledných novembrových rán pred východom Slnka. Jeho pozorovateľnosť sa bude každým dňom zlepšovať. Saturn môžeme vidieť tesne po západe Slnka na západnom obzore počas celého mesiaca. Najlepšie pozorovacie možnosti nám však aj tento mesiac ponúkne Urán. Ten je nad obzorom počas celej noci. Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu vidieť v prvej polovici noci.
Stretnutia nebeských objektov
Už 2. novembra nájdeme v blízkosti Mesiaca Urán a 15. novembra uvidíme na rannej oblohe pred východom Slnka dvojicu Mesiac – Mars vzdialenú od seba len 2º. Ich východ bude nasledovať dvojica Venuša – Jupiter a krátko nato vyjde Slnko. Ďalší krásny pohľad sa nám naskytne 17. novembra, tentokrát bude Mesiac vychádzať v sprievode Venuše a Jupitera. Pozorovanie tejto trojice bude však krátke kvôli predierajúcemu sa Slnku. V noci 27. novembra nájdeme v súhvezdí Vodnára Neptún vzdialený od Mesiaca 5º.
Novinkou na oblohe je kométa s označením C/2017 O1, ktorá nám sľubuje pozorovanie za pomoci triédrov. Jej predpokladaná magnitúda sa pohybuje dokonca okolo čísla 5,5 a nachádza sa v súhvezdí Perzea. Novembrové noci nám spestrí meteorický roj s názvom Leonidy. Sú aktívne od 6.do 30. novembra s maximom v noci zo 17. na 18. novembra. Leonidy sú rojom s predpokladanou hodinovou frekvenciou 15 meteorov a ich pozorovanie nebude rušiť jas Mesiaca. Zaujímavosťou tohto roja je jeho cyklické maximum – každých 33 rokov môžeme počas maxima vidieť až stovky meteorov za hodinu. V noci 17. novembra 1966 bolo možné za 20 minút pozorovať až 100-tisíc meteorov. Vtedy sa pomocou radarových pozorovaní zistilo, že priemer prúdu Leoníd je zhruba 35-tisíc kilometrov. Očakávané maximum v roku 1999 astronómov sklamalo, ostatné veľké maximum zaznamenali astronómovia v roku 2001. Leonidy sú pozostatkom v podobe prachu a plynu, ktorý za sebou zanecháva kométa 55P/Tempel-Tuttle objavená v roku 1865. Materským súhvezdím tohto roja je súhvezdie Leva, ale môžeme ich vidieť kdekoľvek na oblohe. Druhým novembrovým meteorickým rojom sú Tauridy. Frekvenciou však zaostávajú za Leonidmi. Ich hodinová frekvencia sa pohybuje len medzi číslami 5 až 10. Aj tento roj má svoju výnimočnosť. Netvoria ho úlomky len jednej kométy, ale dvoch nebeských objektov. Pozostáva z úlomkov a prachu asteroidu 2004 TG10 a z pozostatku kométy 2P Encke. Tento roj je každoročne aktívny od 7. septembra do 10. decembra s maximom 4. novembra.
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.