Po astronomicky bohatom marci nás čaká o čosi pokojnejší, no aj tak zaujímavý mesiac apríl.
V hľadáčiku fotografov a pozorovateľov zažiaria na nočnej oblohe Mesiac s Plejádami, meteorický roj, spln tzv. mikromesiaca či konjunkcie planét.
Stretnutie Mesiaca s Plejádami
Veľmi pekné stretnutie dvoch známych nebeských objektov nastane hneď 1. apríla. Tenučký kosáčik pribúdajúceho Mesiaca v popolavom svite vytvorí krásnu konjunkciu s Plejádami, otvorenou hviezdokopou v súhvezdí Býk. Uvidíme ich večer nad západným obzorom. Po 21. hodine budú objekty dostatočne nízko nad obzorom na to, aby zaujali aj objektívy fotografov. Po 22. hodine Mesiac a Plejády zapadnú.
Východ ružového Mesiaca
Aprílový spln je tento rok mikromesiacom. Ide o akýsi opak supermesiaca. Znamená to, že Mesiac v splne sa nachádza v najvzdialenejšom bode od Zeme (nie v tom najbližšom). V astronómii hovoríme o apogeu. Konkrétne v apríli je Mesiac v splne od nás vzdialený viac ako 400 000 km.
Pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky nazývajú aprílový spln ružovým podľa druhu skoro kvitnúcich poľných kvetov. Ostatné kultúry mu vymysleli názvy ako Mesiac trávy, vaječný Mesiac či rybí Mesiac. Pre pozorovateľov je najkrajší, keď sa nachádza nízko nad obzorom. Vtedy jednak vytvára pekné kompozície s krajinou, no vďaka atmosférickej extinkcii (zoslabenie svetla hviezd vplyvom atmosférickej absorbcie a rozptylových javov, pozn. red.) žiari aj v oranžových a žltých odtieňoch.
Lyridy za bezmesačných nocí
Každoročne na jar vrcholí pekný, hoci menej aktívny meteorický roj Lyridy. Radiant v známom súhvezdí Lýra s jasnou hviezdou Vega je nad obzorom po celú noc. Na začiatku nocí ho uvidíme na severovýchode. Postupne stúpa a nadránom sa dostane až do nadhlavníka. To je zároveň ideálne obdobie, kedy zazrieme najviac meteorov za hodinu. Pri priaznivom počasí sa vyberte do čo najtmavších oblastí Slovenska, resp. parkov tmavej oblohy. Mesiac svojím svitom na oblohe nebude rušiť, zbadáme ho až nadránom ako tenký kosáčik. Okrem samotných meteorov si užijeme aj prekrásnu Mliečnu cestu a tisíce hviezd.
Maximum meteorického roja Lyridy vychádza na 22. apríla poobede, čo znamená, že sa roj oplatí pozorovať tri po sebe nasledujúce noci od 21. do 24. apríla. Materské teleso kométa C/1861 G1 (Thatcher) produkuje necelých 20 meteorov za hodinu. Ak sa chcete pokúšať Lyridy vyfotografovať, vezmite si statív, plnoformátový fotoaparát a svetelný, širokouhlý objektív. Časozberným snímaním niekoľko meteorov určite zachytíte a vytvoríte si krásnu spomienku na Lyridy. Nezabudnite sa však teplo obliecť, aprílové noci bývajú ešte mrazivé.
Aprílové konjunkcie
Zaujímavé stretnutia planét našej Slnečnej sústavy a Mesiaca môžeme obdivovať aj v apríli. Hneď po prvoaprílovej konjunkcii sa 2. apríla Mesiac priblíži k Jupiteru. V sobotu 5. apríla nastane veľmi tesné stretnutie Mesiaca s Marsom. A v piatok 25. apríla nadránom nízko nad obzorom zasa budeme môcť pozorovať konjunkciu ubúdajúceho Mesiaca s jasnou Venušou a slabším Saturnom.
Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých